Regulační poplatky ve zdravotnictví, které byly zavedeny na začátku letošního roku, fungují a splňují svůj primární účel, tedy zamezení plýtvání a nadužívání zdravotnických služeb. Velmi dobře funguje i roční ochranný limit, který má za úkol chránit zejména chronicky nemocné před nadměrnou kumulací doplatků za léky a některých regulačních poplatků.
Tyto závěry vyplývají z předběžných dat získaných z výběrového šetření na vzorku 2 miliónů pojištěnců z celé České republiky, které si nechalo vypracovat Ministerstvo zdravotnictví ČR.
V rámci sledovaného vzorku překročilo v průběhu ledna ochranný limit již několik lidí, 98 % doplatků a poplatků započítaných do jejich limitů tvořily doplatky za léky. V celé České republice již pojišťovny na konci prvního čtvrtletí registrují zhruba 200 pojištěnců, kteří dosáhli nebo se přiblížili hranici 5tisícového ochranného limitu.
Zdravotnická zařízení, lékaři a lékárníci vybrali na regulačních poplatcích během letošního prvního kvartálu odhadem více než jednu miliardu korun. Nejvíce na poplatcích zaplatila ekonomicky aktivní skupina pojištěnců, a to přes polovinu. Senioři zaplatili na regulačních poplatcích o 70 procent méně, ale průměrná výše poplatků na všechny pojištěnce v obou kategoriích i v kategorii dětí byla stejná – přibližně 33 korun.
Výrazně poklesl počet receptů a to o 40 procent a klesly také celkové náklady z veřejného zdravotního pojištění na léky a to o 20 procent, což odhadem představuje jenom za první čtvrtletí úsporu 1,75 miliardy korun. Tyto peníze mají k dispozici pojišťovny a mohou je využít k podpoře moderní nákladné a život zachraňující léčby.
Zdroj: MZ ČR