Recyklace papíru prý přírodu nešetří, je to chiméra

Recyklace papíru údajně škodí životnímu prostředí: Měli by si uvědomit, že výroba xerografického papíru ze sběrového nikdy nebyla k životnímu prostředí šetrná. Technologie odstraňování tiskařských barev je energeticky nesmírně náročná a vzniklý odpad se pak draze spaluje jako velmi nebezpečný. Dalším rizikem procesu recyklace je vysoká prašnost. Celulózová vlákna jsou totiž opakovaným rozemletím pro výrobu papíroviny narušena. Kvůli celulózovému prachu se rychleji zanášejí stroje, zkracuje se rovněž životnost mechanických částí tiskáren a kopírek, uvádí Martin Holoubek, zástupce obchodního ředitele společnosti Activa.

Recyklovaný papír je také podle něj dražší než prvovýroba, je méně kvalitnější. A zatímco papír z prvovýroby obsahuje nejrůznější ISO značky, jako například TCF nebo ECG, které informují spotřebitele, že při výrobě nebyl užit chlór, tak u recyklovaného papíru tyto značky nenajdeme. Na rozdíl od recyklovaného papíru lze na bílém papíru provádět například rychlý oboustranný tisk. Pak je také vhodné si uvědomit, že recyklovaný papír a informace na něm uvedené nelze dle ISO 9706 nijak archivovat. Nesplňuje totiž požadované technické podmínky pro dlouhodobé uchovávání, dodává.

Metropolitní spořitelní družstvo bude (možná) bez povolení působit jako záložna Vydavatelé karet objevili nový zdroj poplatků: platby kartou v cizí měně        
Honzas
Honzas (neregistrovaný) 194.228.59.---
3. 10. 2013 15:59 Nový

Nejkvalitnější papír

se dělá z konopí. A taky se výrazně levnější, než ze dřeva. Američani dobře vědí, proč tak bojují s konopím...

mamcaRBK
mamcaRBK (neregistrovaný) ---.64.broadband16.iol.cz
4. 10. 2013 10:04 Nový

kvalitní papír

No, to je nějaké nedorozumění. Kdo tvrdí, že se z recyklovaného papíru musí vyrábět kvalitní bílý papír? To je přece nesmysl. Sběrový papír se má přidávat při výrobě obalů, novinového papíru apod.