Hlavní navigace

Metropolitní spořitelní družstvo bude (možná) bez povolení působit jako záložna

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 3. 10. 2013

Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) by mohlo v následujících týdnech definitivně přijít o povolení k působení jako družstevní záložna. Jak server Měšec.cz zjistil, Česká národní banka již odeslala družstvu rozhodnutí o odebrání povolení, ale pro stávající klienty se prozatím nic nemění. Jde totiž o správní akt, během kterého má MSD právo se proti rozhodnutí bránit a využít všech odvolacích prostředků. Shodou okolností o tomtéž informuje server Novinky.czAktuálně.cz.

Do pravomocného rozhodnutí ve správním řízení s Metropolitním spořitelním družstvem (MSD) nebude Česká národní banka zveřejňovat s odvoláním na úpravu mlčenlivosti v zákoně o spořitelních a úvěrních družstvech (§25a) jakékoli podrobnosti, uvedla pro server Měšec.cz Petra Vlčková z odboru komunikace České národní banky. Obecně platí, že za prokázání dlouhodobých a přetrvávajících nedostatků v podnikání družstevní záložny lze v rámci správního řízení uložit opatření k nápravě nebo pokutu. Nejvyšším postihem je pak odejmutí povolení působit jako družstevní záložna, upřesňuje Vlčková.

Ani v případě úspěšného odebrání povolení střadatelé peníze ihned neuvidí, přestože jsou pojištěné. Odebrání povolení k řčinnosti záložny není pro nás rozhodujícím aktem k zahájení výplaty finančních prostředků, důležité je oznámení o platební nechopnosti Metropolitního spořitelního družstva, vysvětluje pro Měšec.cz výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů (FPV). Pokud by MSD mělo dostatečné množství peněz k uspokojení věřitelů, oznámení o platební neschopnosti nemusí být vydáno a MSD by klienty popstupně vyplácelo samo. Pokud ČNB shledá, že MSD není schopné vyplatit pohledávky vůči klientům, rozhodnutí o platební neschopnosti vydá a následně FPV zahájí kroky k výplatě vkladů ve výši max. 100 000 EUR na jednu fyzickou/právnickou osobu. Tento postup lze s největší pravděpodosností očekávat, podobně jako v případě spořitelního družstva UNIBON. Oznámení o odebrání povolení Unibonu Česká národní banka oficiálně oznámila 8. března 2013, Fond pojištění vkladů klienty začal vyplácet 23. července 2013.

Obecně platí, že v případě, kdy je družstevní záložně pravomocně odebráno povolení působit jako družstevní záložna a skončí v úpadku, budou vkladatelé vypláceni z Fondu pojištění vkladů za několik týdnů až měsíců od konečného rozhodnutí o odnětí povolení. Například v případě záložny Unibon uplynulo od pravomocného odebrání povolení (8.3.2012) do zahájení výplaty vkladů Fondem pojištění vkladů (23.7.2012) téměř 5 měsíců, potvrzuje další případné postupy Vlčková z ČNB.

To znamená, že pokud vše půjde správnou cestou, lze předpokládat, že stávající klienti MSD by mohli peníze dostat ke konci roku 2013, resp. během ledna 2014. Reakci MSD se serveru Měšec.cz nepodařilo zajistit.

Doporučujeme: Reportáž České televize o protestu klientů MSD před Vrchním státním zastupitelstvím.


Dalibor Z. Chvátal

Centrála MSD na Florenci v Praze

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 10. 2013 15:12

  randomofamber (neregistrovaný) 193.84.165.---

  Jasně. Už neví jak by ji zlikvidovali, tak ji prostě odeberou licenci... Policie stále nemá žádný důkaz, respektive stále hledá nějaký ten důkaz. Státní zástupkyně blokuje téměř všechny peníze (přitom by stačilo v rámci obvinění blokovat zahraniční převody a poskytování nových úvěrů), takže se jí ve spolupráci s ČNB úspěšně daří MSD zničit. Prý blokováním "chrání" naše peníze... Na to mám jedinou odpověď "S takovou ochranou jděte do konečníku.".

 • 3. 10. 2013 16:13

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

  bohuzel zijeme v dobe, kdy silnejsi ma pravo toho mensiho zaslapnout bez mrknuti oka. Sporitelni druzstva v posledni dobe odebrali bankam prilis mnoho vkladu, proto odveta na sebe nenechala dlouho cekat a holt lobby bank jsou v teto bitve mocnejsi. Uznavam, ze je to svinarna jenze takhle sme to tu nechali sami dojit, vse je nechano napospas mocenskym skupinam a kdo ma vetsi prachy ten rozhoduje o ostatnich

 • 4. 10. 2013 12:12

  Karel (neregistrovaný) ---.artesa.cz

  jen komentář pro pana autora -
  Banka = bankovní licence, Spořitelní družstvo = povolení k podnikání
  Spořitelní družstvo tedy nemůže prijít o bankovní licenci, neb žádnou nemá.

 • 12. 10. 2013 19:40

  karel (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz

  On má pan autor problémy i s počty. Na základě analogie s Unibonem, kde od pravomocného odnětí do výplaty uběhlo 5 měsíců, hbitě vypočte, že ke konci roku (tj. něco přes 2 měsíce ode dneška, kdy máme jen nepravomocného odnětí), nejpozději v lednu dojde k výplatě.

 • 4. 10. 2013 15:10

  Agent Bureš

  Nevěšte hlavu a až vám peníze vyplatí, dejte je na výhodné zhodnocení do banky. Některé banky nabízí zhodnocení i přes 1% p. a.!!

  Tato kauza nechť je poučením pro kampeličky kam až mohou zajít. Nabízet 2x vyšší úrok než banka, to se zkrátka nedělá!

  Je samozřejmě možné i to, že se vedení MSD skutečně nějak provinilo. Zatím se mi ale spíš zdá, že kauza dosti zavání.

 • 12. 10. 2013 18:45

  qwak (neregistrovaný) ---.jon.cz

  Vklady jsou už dávno fuč :) Zajistili jenom zbytky:

  Instituce současně tvrdí a dokládá, že Vrchní státní zastupitelství v Praze Instituci zajistilo
  peněžní prostředky na jejích účtech u bank, a to:

  na účtu č. …vedeném u společnosti …, ve výši aktuálního zůstatku 1.000.000.000 Kč (dne
  16. 5. 2013 – pozn. finančního arbitra).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).