Hlavní navigace

Řecko možná nedostane další finanční pomoc. Euro propadá na rekordní minima

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 5. 2011

Euro včera propadlo na rekordní minima. Předseda seskupení ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker totiž naznačil, že Mezinárodní měnový fond (MMF) možná neuvolní další finanční pomoc Řecku. Peníze, které do Řecka měly doputovat 29. června totiž byly podmíněny plněním kritérií MMF a politickou shodou nad reformami. Tamní opozice ale ke změnám přistupuje stále se stejnou nelibostí a proto je další půjčka v ohrožení.

Juncker dodal, že v případě odmítnutí další půjčky by musely Řecku pomoci přímo státy evropské měnové unie (EMU). Toto řešení je komplikované kvůli nutnosti schválit takovou pomoc v parlamentech Německa, Holandska, Finska atd., což nevypadá moc průchodně. To, že Juncker takové problémy připustil, je velmi špatnou zprávou pro EMU a hlavně Řecko, které je tak o krok blíže bankrotu, vysvětlil Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Euro po zveřejnění této zprávy propadlo, například vůči švýcarskému franku na rekordní minima, poklesem reagovaly také akcie. Připsaly naopak futures na benchmarkové bondy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).