Hlavní navigace

Řecko možná nedostane další finanční pomoc. Euro propadá na rekordní minima

Gabriela Hájková

Euro včera propadlo na rekordní minima. Předseda seskupení ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker totiž naznačil, že Mezinárodní měnový fond (MMF) možná neuvolní další finanční pomoc Řecku. Peníze, které do Řecka měly doputovat 29. června totiž byly podmíněny plněním kritérií MMF a politickou shodou nad reformami. Tamní opozice ale ke změnám přistupuje stále se stejnou nelibostí a proto je další půjčka v ohrožení.

Juncker dodal, že v případě odmítnutí další půjčky by musely Řecku pomoci přímo státy evropské měnové unie (EMU). Toto řešení je komplikované kvůli nutnosti schválit takovou pomoc v parlamentech Německa, Holandska, Finska atd., což nevypadá moc průchodně. To, že Juncker takové problémy připustil, je velmi špatnou zprávou pro EMU a hlavně Řecko, které je tak o krok blíže bankrotu, vysvětlil Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Euro po zveřejnění této zprávy propadlo, například vůči švýcarskému franku na rekordní minima, poklesem reagovaly také akcie. Připsaly naopak futures na benchmarkové bondy.

Našli jste v článku chybu?