Hlavní navigace

Rath: Praktičtí lékaři musí ordinovat sedm hodin

Sdílet

Ondřej Antoš 20. 6. 2006

Zejména praktičtí lékaři budou možná ordinovat déle než dosud. Ministr zdravotnictví David Rath jim vyhláškou nařídil ordinační dobu sedm hodin denně, zatím bylo minimum čtyři hodiny. Sedm hodin denně budou muset podle vyhlášky ordinovat i zubaři.

Vyhláška ministerstva zdravotnictví už vyšla ve Sbírce zákonů a nabyla účinnosti 16. června. Netýká se jen ordinačních dob.

Více o problémech v sektoru zdravotnictví se můžete dočíst v Desetníku Petra Zámečníka.

Zdroj: ČTK

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 6. 2006 11:06

  JYXO (neregistrovaný)
  Na http://www.mesec.cz/clanky/lekari-kdyz-neplati-pojistovna-pujci-vam-banka/nazory/vse/ jsou uvedeny fakt dobré postřehy na soukromou praxi lékařů:

  ... Znám v okolí pár podnikatelů - doktorů. Ale že by si žili nějak špatně? Nové domy nebo byty, i když někdy částečně na hypotéku. Perfektně zařízené, minimálně dvě auta v rodině. Mají ordinovat od 8, přijdou v půl devátý. Kafíčko, svačinka, do toho dealeři. Po obědě "návštěvy" u pacientů. Když se ale o návštěvě zmíníte, tak není sanitka /přece nepojede svým "podnikatelským" autem, nemá čas /pokud nejde o život/ atp. Čekáte před ordinací v průvanu na chodbě, postraním vchodem jsou přednostně odbavováni různí známí, někdy se na vás ani nedostane. Že byste se mohli objednat, to už vůbec ne. Někde vás sice objednají, ale plus mínus dvě tři hoďky čekání nehrají žádnou roli. Já vím, že chtějí mít postavení a majetky jak na západě, ale tomu by musela odpovídat i naše zhuntovaná ekonomika. Žít jako lidé 21. století však chtějí i běžní občané - zdravotní sestřičky, úředníci, kominíci, uklízečky, zemědělci, pokladní v hyper a supermarketech ... Za ty se nikdo nerve, že by měli mít taky světové platy.

  ... Nemyslím, že výše uvedeného pána jímá závist. Ale pracovní doba lékaře 7-17 je utopie. Kdybyste řekl 7.30-12.30, byl byste pravdě blíž. Já osobně neznám žádného lékaře, který by byl k zastižení po 13.00 hod. Pokud se zeptáte proč, pak všichni unisono tvrdí, že odpoledne navštěvují pacienty, proto si přece kupují ono služební auto, ne? Fakt denně 3-4 hodiny navštěvují pacienty? To mají za půl roku celý obvod projetý křížem krážem a v uvedeném čase vyšetřili vedle pacientů i doma chované křečky, ne?

  ... paní "Jarmila" zde uvedla taky dobré postřehy:
  Vážený, to není závist, to je jen faktická poznámka k tomu, že naši lékaři se naučili báječně plout v postsocialistickém zdravotnickém bordelu a neskutečně dojit zdravotní pojišťovny. A pokud mají dojem, že dostávají málo, ať jsou dělat něco jiného. Když zvládli tu podle Vás nejtěžší vysokou školu, jistě se naučí i jiné dovednosti.

  ... Nejde o závist, jde jen o to vidět vše reálně. Pokud má dvě auta, dvě milenky a jednu ženu např. odborník z Motola, v pořádku. Ale pokud je ještě lépe finančně odhodnocena paní obvodní doktorka (pardon, dnes už praktická), která skutečně má ordinovat od 8 (od 7 je tam jen sestra na odběry), ale přijde v 8:30, pak kafíčko, dealeři, svačinka, oběd a konec) tak to tak v pořádku asi nebude. Kde jste viděl od 7 do 17? Leda tak možná v Praze nebo v Růžové zahradě? I když i Růžová zahrada sídlí a natáčí se v Praze.
  K zastupování se nevzájem: nebylo to ani jednou, ani dvakrát, musel jsem vyslechnout na chodbě (tzv. "čekárně") - Pacient požadoval předepsat drazší, pravidelné léky. Jelikož k lékaři nechodí pravidelně každý den, nevěděl, že "jeho" lékař má týden nebo dva dovču. Léky ale nutně potřeboval. Sestra po vznesení požadavku na předpis léků se na něj obořila, jak si to představuje chodit k nim, že od toho má "svého" a že jim vyčerpá limit a nezbyde pak pro "své" pacienty. Do toho přišel i lékař a jen potvrdil, co už ječela setra. Slyšela to celá "čekárna". Jestli se pacoš i při příští návštěvě strefil do dovolené svého lékaře, tak si to moh jít nejspíš hodit ... Pokud bych chtěl lékaře vyměnit - všichni v městě jsou stejní - tak musím 20 km do okresního města. Tam ale jako zaměstananec nemohu, protože zaměstanavatel mi uzná jen "nejbližší" zdravotnické zařízení. Takže "volba" lékaře je zase možná jen pro Pražáky a podnikatele.
  Nelze veřejné peníze ze zdravotního pojištění cpát podnikatelům-lékařům. Podnikání za účelem zisku nejde s jakž takž bezplatným zdravotnictvím dohromady. Ostatně, s. Havel nám při převratu sliboval mimo jiné i nadále bezplatné zdravotnictví. Tak by se měli slibu držet.


  ... JAK JSEM UVEDL, BYDLÍM U HRANIC A ČASTO JEZDÍM ZA HRANICE. MYSLÍTE SI, ŽE TAM TAKOVÝ BORDEL, JAKO VLÁDNE U NÁS, MAJÍ? DOKTOŘI TAM SICE BMW NĚKDY MAJÍ, ALE ZMŮŽOU SE NA NĚJ AŽ PO LETECH A MUSÍ BÝT PRO KLIENTY 24 HODIN K DISPOZICI.
  -_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_

  Za sebe: když musíme k praktickému lékaři, tak jedině z nutnosti. Obrnit se trpělivostí. Teoretický začátek ordinace v 8:00. Prakticky těsně před 9:00. Konec ordinace někdy 11:00 někdy 12:00. Prakticky o hoďku dřív s tím, že čekárna se pro vstup nových pacientů zamyká ještě dříve. Při údajných "návštěvách" pacientů potkávám pí. Dr. v místní pobočce spořitelny, jak stojí v nekonečné frontě a přelívá si mamon. Cestou z ústavu vidím auto pí. Dr. u známé prodavačky - je tam na kafi. A jak vím od jiných známých, jejich příjmy jsou víc než nadstandardní. Argumentují sice tím, že musí platit pronájem ordinace, sestřičku, auta na leasing - ale. Na menším městě není nájem až tak horentní, navíc se jedná o majetek města, takže náklady nebudou až zas tak hrozné, pokud ovšem podnikatel sám nechce, aby byl ve ztrátě...
  Shodou okolností musíme navštěvovat se synem FN Motol. V 15:00 tam jsme schopni absolvovat vyšetření. U soukromníka by to možné nebylo.
  Netvrdím, že tak pracují všichni soukromníci. Výjimky se najdou. Bohužel ti špatní dělají špatné jméno i těm dobrým, co se snaží.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).