Hlavní navigace

Průzkum: Skoro dvě třetiny Čechů se nechovají ekonomicky

Sdílet

Skoro dvě třetiny Čechů se nechovají ekonomicky zodpovědně. Vyplývá to z měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace, které ministerstvo financí provedlo společně s dalšími zeměmi OECD. Za posledních pět let se navíc podle výsledků tato úroveň v zásadě nezměnila.

Kromě vládní novely zákona o spotřebitelském úvěru plánuje ministerstvo financí zvýšit ochranu spotřebitele také novelou zákona o platebním styku.

Novela umožní lepší orientaci v nabídkách bank a zjednoduší přechod od jedné banky k druhé, uvedla náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková s tím, že nově bude možné přenést nastavení trvalých příkazů a inkas mezi jakoukoliv bankou v České republicea doba přechodu z jedné banky do druhé se zkrátí na maximálně 12 dní.

Banky podle ní budou také muset povinně používat v cenících a obchodních podmínkách jednotné názvosloví. Zákon také stanoví podmínky pro provozování tzv. internetových srovnávačů bankovních poplatků.

Kromě toho plánuje Ministerstvo financí do konce letošního roku předložit nový zákon o platebním styku, který by měl reagovat i na nové způsoby placení na internetu a kromě toho také zvýšit požadavky na bezpečnost elektronických platebních transakcí a posílit ochranu uživatelů platebních služeb.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).