Hlavní navigace

Jak vám vaše kuřáctví ovlivní pojistné na životní pojištění?

Sdílet

Fakt, že kouříte, pojišťovny poskytující životní pojištění pečlivě sledují. Pokud se jim ke své závislosti přiznáte, musí ji pojišťovna vzít v potaz zejména při propočtech rizika smrti u životního pojištění a také u pojištění závažných onemocnění.  Pojišťovna ale i sama mapuje souvislost s kouřením v rodinné anamnéze a dotazuje se na výskyt tzv. kuřáckých diagnóz, jakými jsou karcinom plic, ischemická choroba srdeční a infarkt, mrtvice či astma v přímé příbuzenské linii ve věku do 60 let.

Pokud je zachycen výskyt takových onemocnění u blízkých kuřáka, ten musí počítat s příplatkem podle četnosti, případně s výlukou na příslušné choroby. Přirážka se pohybuje v průměru v nízkých desítkách procent, prozradila Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA, která ale zároveň uvedla, že pojišťovna zohledňuje průběžně i medicínský pokrok, který lze doložit klesající úmrtností u některých diagnóz.

V této souvislosti například dříve vyplňoval klient ve zdravotním dotazníku i počet vykouřených cigaret denně (a podle toho mu byl vyměřen příplatek), nyní se zařazuje už jen do kategorií kuřák / nekuřák / odnaučený kuřák po dobu déle než 1 rok, upřesnila Svobodová.

Pojišťovny se musí při vyplňování zdravotního dotazníku stejně spoléhat na poctivost klienta. Například u mladistvých a dětí se tento neduh nedá systematicky sledovat vůbec. Nicméně dojde-li k pojistné události z připojištění závažných chorob, u níž je souvislost s kouřením pravděpodobná, ověřuje se osobní situace i anamnéza pojištěného zpětně. Ukáže-li se, že vědomě uvedl nepravdivé údaje, může pojišťovna odstoupit od sjednané smlouvy od počátku nebo odmítnout pojistné plnění s tím, že by ji bývala vůbec nesjednala, kdyby znala všechna zdravotní rizika, varuje Svobodová.

Kromě kouření pojišťovny jako rizikový faktor vyhodnocují například i obezitu či krevní tlak. Pokud se jich sejde u jedné osoby více najednou, pojistí ho pojišťovna jen za vyšší přirážku nebo s odpovídající výlukou vysoce pravděpodobných diagnóz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 6. 2016 12:55

    patapuf007 (neregistrovaný) 213.192.2.---

    Nedávno jsem zaslal pojišťovně v souvislosti s mým životním pojištěním oznámení, že jsem před cca 8 lety přestal kouřit, ať v mojí dokumentaci provedou odpovídající změnu. Odpovědí mi doporučeným dopisem přišel dotazník na 3 strany, v němž jsem měl zase znovu vyplnit svoje údaje o kompletním zdravotním stavu (váha, výška, teplota, rosní bod, velikost nohy, apod.). Nejsem si už jistý, jestli snad nechtěli i razítko mého lékaře. Okamžitě tohle letělo do koše a pojišťovně jsem oznámil, že pokud tuhle drobnou změnu podmiňují vyplněním tohohle mega dotazníku, tak ať tam raději žádnou nedělají. Tolik moje zkušenost k tomuto tématu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).