Průzkum: Nemovitosti vybíráme na internetu, s úschovou věříme notářům

12. 4. 2017

Sdílet

Při nákupu nemovitosti se Češi poohlížení nejčastěji na internetu nebo dají na doporučení přátel. Když opravdu dojde na transakci, nechtějí platit majiteli před jejím zápisem do katastru, ale raději dají peníze do úschovy. Nejdůvěryhodnější se jim pro tento účel jeví úschova u notáře či advokátní kanceláře. Informace vyplývají z průzkumu pro advokátní kancelář Taylor Wessing.

Otázka je aktuální pro třetinu dotázaných. Skoro 35 % jich uvedlo, že o nákupu nemovitosti v současné době vážně či možná uvažují. Téměř 94 % respondentů se vyjádřilo, že by nabídky hledali především v prostředí internetu. Významně je zastoupeno i doporučení známých a přátel, kde by hledalo pomoc skoro 85 % dotazovaných, uvedla k výsledkům Markéta Cvrčková, partnerka advokátní kanceláře Taylor Wessing Praha s tím, že dále by spoléhali na inzerci v tisku nebo návštěvu realitních kanceláří. Jen 31 % dotazovaných by objíždělo vysněnou lokalitu a hledali sami nějakou nemovitost, to už by se  spíše zaměřili na lokální letáky ve schránkách, výlohách a vývěskách.

Jen 3 % dotázaných by bylo ochotno uhradit cenu vlastníkovi předem. Nejdůvěryhodnějším řešením se většině jeví úschova kupní ceny u notáře, kterou by preferovalo téměř 44 % účastníků průzkumu. Dále lidé v tomto smyslu nejvíce věří úschově u advokátní kanceláře (29 %) či banky (28 %).

V praxi se však poměrně často setkáváme s tím, že klienti sice přijdou s žádostí o prověření návrhu kupní smlouvy, v zájmu úspory však ponechají úschovu na realitní kanceláři, které často tuto službu poskytují “v ceně”. Nebo v případě koupě nemovitosti od developera se do kupované nemovitosti natolik “zamilují”, že přes naše rady a identifikovaná právní rizika akceptují podmínky diktované prodávajícím, dodala ještě Cvrčková.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).