Hlavní navigace

Průzkum: Malou firmu stojí papírování každý rok asi 39 tisíc korun

Sdílet

Gabriela Hájková 2. 10. 2017

Malá česká firma stráví ročně 200 hodin úředním papírováním. Vyplývá to ze zprávy Liberálního institutu, který ve spolupráci se slovenským INESS spočítal tzv. Index byrokracie. Ukazatel, který napovídá, kolik stojí byrokracie průměrnou malou českou firmu. Vedle nákladů na založení firmy se autoři zaměřili na všechny známé povinnosti, které má typická malá česká firma během jednoho roku provozu.

Autoři projektu napočítali v souvislosti se založením firmy 32 úkonů, které zaberou dohromady 47 hodin čistého času. Při průměrné mzdě tak spolu s povinnými poplatky stojí založit firmu o čtyřech zaměstnancích kvůli úřadům dodatečných 9220 Kč.

Firma se čtyřmi zaměstnanci vyrábějící železná vrata stráví povinnostmi spojenými s provozem firmy podle průzkumu v průměru kolem 200 hodin ročně (75 nutných úkonů), což stojí 39 tisíc Kč. Do těchto nákladů započítáváme pouze náklady spojené s byrokracií. Stát pochopitelně stojí firmu mnohem víc na povinných odvodech, na dani z příjmu, z přidané hodnoty apod. Těchto 39 tisíc stojí pouhé papírování, vysvětlil analytik Liberálního institutu Pavel Peterka.

Index byrokracie byl podle něj současně změřen i v dalších zemích Evropy. Malá slovenská firma je na tom dokonce ještě o něco hůř a musí ročně platit 43 tisíc korun, porovnal situaci ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal.s tím, že na druhou stranu jsme na tom hůře než například Bulharsko, kde je roční náklad na provoz malé firmy zhruba poloviční. Další země se k výpočtu indexu zavázaly pro další rok.


Výpočet Liberálního institutu (2017)

Index byrokracie 2017

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).