Hlavní navigace

Přesnou výši svého důchodu Češi zjišťovat nechtějí. Jejich odhady jsou ale mylné

Sdílet

Nárok na starobní důchod není něco, s čím by Češi počítali automaticky. Naopak třetina Čechů ve věku od 20 do 60 let neví, kdy jim nárok na starobní důchod vznikne, případně jestli vůbec. Dalších 55 % dotázaných pouze přibližně tuší, kdy budou mít na důchod nárok. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla agentura NMS pro pojišťovnu UNIQA.

Ve věkové skupině 55 – 60 let zná svůj přesný důchodový věk 49 % dotázaných. Češi ve věku do 45 let znají svůj termín nároku na penzi pouze v 7 % případů.

Ani výše starobního důchodu není informace, kterou by Češi chtěli znát. V 63 % případů respondenti uvedli, že nechtějí spočítat výši penze a ani do budoucna neplánují tuto informaci zjišťovat. Dalších 31 % dotázaných si ráda výši penze zjistí v budoucnu a pouze 7 % Čechů ji zná.

Nejčastěji lidé počítají s důchodem ve výši 10 000 – 15 000 Kč (33 %). Ženy pak mnohem častěji očekávají, že budou mít starobní důchod pod 10 000 Kč a s důchodem nad 15 000 Kč počítá jen 1 % ekonomicky aktivních žen. Oproti tomu u mužů očekává důchod nad 15 000 Kč 10 % z nich.

Ukazuje se zde nízké povědomí o českých penzích. Třetina respondentů očekává svůj důchod od 10 do 15 tisíc korun, přitom ve skutečnosti se v tomto pásmu pohybuje 75 % všech přiznaných starobních důchodů. Z těch, co odpověděli, se 38 % obávalo penze pod 10 tisíc korun. Ve skutečnosti je přiznáváno jen 10 % takto nízkých penzí. Kupodivu se této výše obává více než čtvrtina (28 %) v nejvyšším příjmovém pásmu, říká produktový manažer UNIQA Martin Rotkovský.

Třetina dotázaných si myslí, že případný starobní důchod nebude stačit ani na zaplacení základních potřeb. Dalších 43 % plánuje z penze pokrýt jen základní potřeby. S tím, že by penze vystačila na financování všech potřeb, počítá jen 1 % respondentů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 10. 2017 8:21

    kk (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

    Á, opět nenápadná připomínka na penzijní fondy. Spoření nekonečné / do 70 let? /, zhodnocení možno do mínusu a poplatky jisté, vždyť přehazování peněz vidlemi na účtech něco stojí.
    Jinak s výší důchodů mají pravdu, pěkně to pánové Kalousek, Drábek a Nečas zařídili.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).