Hlavní navigace

Průzkum: Češi se zadlužují neefektivně

Sdílet

Gabriela Hájková 19. 8. 2015

Češi své půjčky zbytečně přeplácí a zadlužují se tak neefektivně. Vyplývá to z průzkumu Sberbank.

Podle statistik banky si nejvíce půjček berou lidé ve velkých městech (Praha, Brno) a nejčastěji řadoví zaměstnanci průmyslových podniků či obchodních firem. Nejvyšších částek dosahují půjčky v Ústeckém, Karlovarském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Pro všechny regiony ale podle průzkumu banky zůstává společné, že lidé své půjčky zbytečně přeplácejí.

Češi jsou charakterističtí tím, že nemají na bankovním trhu přehled a pořádně nesrovnávají nabídky. A to rozdíly ve splátkách mohou být i několik tisíc korun ročně. Pro zajímavost – až 66 % Čechů nemá přehled, za kolik si vlastně půjčili, i když při samotném sjednání půjčky pro ně byla výše úrokové míry důležitým kritériem, nastínil výsledky průzkumu Roman Knaus ze Sberbank CZ, podle kterého už si po sjednání půjčky Češi výhodnosti úvěru dále nevšímají a nehledají případné výhodnější nabídky kvůli refinancování.

Na srovnání spotřebitelských úvěrů se můžete podívat i na serveru Měšec.cz. Zde ale můžeme prezentovat pouze minimální nabízené sazby. Konkrétní nabídku získáte podle vaší situace přímo od banky buď osobně na pobočce nebo na webech některých bank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).