Průměrná sazba hypoték je nejníž od listopadu 2017

20. 8. 2020

Sdílet

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesla v červenci o šest bazických bodů na 2,15 procenta. Dostala se tak na úroveň, kde byla naposledy v listopadu 2017.

Sazby už neklesají tak rychle jako na jaře, kdy jejich zlevňování spustila pandemie koronaviru, podle Jiřího Sýkory ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select ale není v dohledné době žádný relevantní důvod, aby se trend otočil.

Vývoj úrokových sazeb. (20.8.2020)
Autor: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Vývoj úrokových sazeb. (20.8.2020)

V objemech poskytnutých hypoték trh stále roste, koronavirové krizi navzdory. V červenci banky poskytly hypotéky za téměř 21,6 miliardy korun a šlo o nejsilnější sedmý měsíc v historii Hypoindexu.

Průměrná výše hypotéky dosáhla v červenci 2 745 277 korun a poprvé od února 2019 klesla. Vývoj průměrné výše hypotečního úvěru jde ruku v ruce s vývojem cen nemovitostí. Pokles průměrné hypotéky tak může naznačovat, že ceny nemovitostí klesají. Na závěry je ale ještě příliš brzy, a to i vzhledem k tomu, že průměrná hypotéka ve srovnání s červnem klesla pouze o 3 677 korun, říká Sýkora.

Přestože pokles průměrné úrokové sazby zpomaluje, stále se podle něj najdou banky, které opakovaně snižují sazby i hluboko pod dvouprocentní hranici.

Na konci července je snížila Fio banka, která nově nabízí hypotéky s fixací na jeden rok od 1,48 procenta, na tři roky od 1,58 procenta a na pět let od 1,68 procenta. Levnější u pětiletých fixací je pak již jen mBank, kde je možné sjednat hypotéku od 1,64 procenta. Pod dvě procenta se rozhodla v červenci snížit hypoteční sazby i Banka Creditas, a to tříleté fixace na 1,89 procenta a pětileté fixace na 1,99 procenta.

Zatím jako poslední snížila úrokové sazby hypoték pod dvě procenta Sberbank. S účinností od 10. srpna je tak možné u Sberbank získat hypotéku s fixací na pět, sedm a deset let od 1,79 procenta.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).