Hlavní navigace

Průměrná rodina vydá za Vánoce přes 28 tisíc korun

Sdílet

Josef Janda 26. 11. 2009

Částku 6275 korun zaplatí průměrný Čech za vánoční dárky. I přes dozvuky hospodářské recese plánuje 62 % Čechů utratit zhruba stejnou částku za vánoční nákupy jako minulý rok. Vánoce tak průměrnou rodinu budou stát 28 622 Kč. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila GE Money Bank.

Jen pouze pětina Čechů se snaží výdaje na Vánoce finančně omezit. Nejdražší dárek, stejně jako vloni, je určen pro životního partnera. V průměru jde o částku 2266 Kč. Muži svým přítelkyním a manželkám kupují v průměru dražší dárky, ženy naopak nejvíce utratí za dárky pro své děti.

Každý Čech obdaruje o Vánocích sedm nejbližších. Ženy dají dárky zhruba 6 až 10 lidem anebo mladí lidé, kteří obdarují více než 11 svých blízkých a přátel. Mezi tradiční dárky patří kosmetika, oblečení, knihy, hračky pro děti ale i nápoje a jídlo.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 11. 2009 20:45

  Klára (neregistrovaný)
  Průzkum dělal (nebo byl pro ní dělán pro) bankovní ústav. Je třeba v lidech probudit pocit, že na vánoce utrácejí málo a proto si musí jít půjčit.
  Je asi opravdu blbost, pokud nejsme malé děti, mermomocí kupovat na dobu, kterou někdo odpískne, dárky. Dárky mnohdy představují věci, které nepotřebujeme a peníze za ně utracené mnohdy chybí na jiné, důležitější věci. Proto je vhodné nepodléhat davovému šílenství a kupovat, až bude věci opravdu potřeba a bude i levnější. Třeba v květnu nebo v září...
 • 27. 11. 2009 11:25

  Jakub (neregistrovaný)
  Nemusíte utrácet za zbytečnosti. A je mi líto, že takhle o Vánocích přemýšlíte. Vánoce jsou o tom připomenout si v dnešním konzumním světě, že jsou lidé, kterým na Vás záleží a naopak. A dárek je způsob, jak to ukážete. Je to jediný den v roce, kdy si můžete dovolit přemýšlet iracionálně :)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).