Hlavní navigace

Průhledné "investičko" a vzdělaní prodejci. Pojištění dostane přísnější pravidla

Sdílet

Jiří Hovorka 24. 5. 2018

Sjednání pojištění má být v Česku pro klienty již brzy bezpečnější a průhlednější. Poslanecká sněmovna včera ve třetím čtení schválila návrh zákona o distribuci pojištění a zajištění.

Hlavními cíli zákona jsou podle ministerstva financí, které je autorem návrhu, omezení nepoctivých prodejců životního pojištění, větší srozumitelnost smluvních podmínek, celkové zvýšení standardu služeb v pojišťovnictví a sjednocení pravidel distribuce produktů s ostatními sektory finančního trhu. Návrh zákona nyní míří k projednání do senátu.

Jedním z důležitých prvků, který má pomoci všem klientům při sjednávání investičního pojištění, je souhrnná informace o nákladovosti takového pojištění.

Zákazník bude mít před podpisem smlouvy stručnou, přehlednou a srozumitelnou informaci o tom, kolik za sjednanou dobu zaplatí na pojistném, co z toho bude použito na úhradu nákladů pojišťovny a co na investice a jaká částka mu bude vyplacena zpět při nulovém zhodnocení. Reagujeme tím na případy poškozování zákazníků zejména při sjednávání investičního a kapitálového životního pojištění, uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Takováto informace by z pohledu Ministerstva financí měla být jedním z klíčových nástrojů boje proti nekalým obchodním praktikám v pojišťovnictví, označovaným jako přepojišťování.

Ke zvýšení kvality pojišťovacích služeb by pak měl přispět nový standard požadavků na odbornost osob sjednávajících pojištění, tj. jak pojišťovacích zprostředkovatelů, tak zaměstnanců pojišťoven. K potřebné odborné způsobilosti má patřit maturita nebo doklad o vyšším vzdělání. Prodejci, kteří maturitu nemají, budou mít 42 měsíců na to, aby si ji dodělali. Dále budou muset skládat odbornou zkoušku a absolvovat následné vzdělávání.

Dosud se ověřovaly široké, teoretické znalosti, nově budou distributoři prokazovat konkrétní praktické znalosti a dovednosti nezbytné pro profesionální jednání s klienty, říká Schillerová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).