Hlavní navigace

Prolomení uhelných limitů je jen otázkou času, tvrdí experti

Sdílet

Jiří Velinský 27. 1. 2009

Limity stanovené pro množství vytěženého uhlí musejí podle týmu, který vypracoval oponentní posudek na závěry tzv. Pačesovy komise, dříve nebo později padnout. Shodují se na tom vedoucí oponentního týmu Pavel Stehlík i předseda nezávislé energetické komise Václav Pačes.

Z hlediska naší energetické nezávislosti musejí limity na těžbu uhlí dříve nebo později padnout. Uhlí je majetkem národa, nikoliv státu nebo těžebních společností, a pokud budeme v situaci, kdy budeme uhlí potřebovat, musíme ho začít těžit, vysvětlil Stehlík. Pokud by Česko přestalo využívat uhlí jako zdroj, stoupla by závislost země na dovozu ze 42 na 80 procent, tvrdí Stehlík.

Podle Stehlíka omezení těžby uhlí by mohlo v budoucnu ohrožovat svobodu státu. Energetická závislost může způsobit stav, který jsme poznali nedávno ohledně přerušení dodávek plynu z Ruska. Není možné, aby země byla závislá na nejistých zdrojích, dodal Stehlík.

Vláda musí o těžebních limitech uhlí rozhodnout co nejdříve. V nepříliš vzdálené budoucnosti totiž nastane situace, kdy bude nutné limity prolomit a využít zásoby uhlí pro teplárenský průmysl, uvedl předseda Akademie věd a šéf nezávislé komise Václav Pačes. Situace začne být podle něj kritická již po roce 2015.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).