Hlavní navigace

Prohlídky vozů Volkswagen asi nebudou povinné. Úpravy v servisu ale budou zdarma

Gabriela Hájková

Majitelé aut koncernu Volkswagen s dieselovými motory nejspíš nebudou muset do autoservisů povinně. Vyplývá to z jednání ministra dopravy Dana Ťoka se zástupci členských států Visegrádské čtyřky, které potvrdilo předběžné závěry z jednání ministra s britskou homologační autoritou VCA a britským ministrem dopravy. Na povinné svolávání majitelů aut totiž chybí státům zákonné prostředky.

Všichni jsme se shodli na tom, že uživatele aut s dotčenými motory nechceme popotahovat za chybu, kterou nezpůsobili. Do servisu povinně nejspíš muset nebudou. Pokud ovšem do servisu vyrazí, budou mít úpravu zajištěnou zdarma, řekl ministr dopravy Ťok s tím, že se hledají způsoby, jak přimět co nejvíce majitelů automobilů, aby si přijeli aktualizovat software.

Problém s dieselovými motory se týká vozů vývojové řady EA 189 s objemem motorů 1,2 l, 1,6 l a 2,0 l TDI. Pro jednotlivé typy vozů už koncern připravil řešení, která spočívají v úpravě softwaru a u jednoho typu motoru i drobného hardwarového zásahu. Nepovinné prohlídky by mohly odstartovat na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2016. 

Našli jste v článku chybu?