Hlavní navigace

Pro dvě třetiny Čechů je složité vyjít se současnými příjmy

Sdílet

Redakce 12. 6. 2009

Podle aktuálních výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je pro 62 % českých občanů a jejich domácností složité vyjít se současnou výší příjmů. Konkrétně pro 39 % lidí je toto „spíše obtížné“, pro 15 % „obtížné“ a pro 8 % dokonce „velmi obtížné“. Na druhé straně více než třetině (36 %) dotázaných nedělá hospodaření s příjmy podle vlastního vyjádření problémy – pro 28 % osob je to „spíše snadné“, pro dalších 7 % „snadné“ a pro 1 % „velmi snadné“. Odpověď „neví“ uvedla 2 % respondentů.

Oproti minulému šetření z dubna tohoto roku se situace významně nezměnila, v porovnání s oběma loňskými výzkumy z dubna a října je stávající výsledek poněkud nepříznivější.

Problémy s hospodařením s příjmy deklarují častěji osoby se základním a středním vzděláním bez maturity, respondenti starší 60 let, nepracující důchodci, nezaměstnaní a lidé pracující v dělnických profesích. Naopak bez potíží hospodaří se svými příjmy především osoby samostatně výdělečně činné, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, nižší odborní pracovníci, absolventi středních škol s maturitou nebo vysokoškoláci.

Z výzkumu také vyplynulo, že poměrně výrazná nadpoloviční většina občanů se zajímá o situaci okolo světové finanční krize. V šetření více než čtyři pětiny respondentů (85 %) vyjádřily mínění, že dopad krize na Česko bude nepříznivý. To, že by krize na světových finančních trzích neměla jakkoli poznamenat vývoj české ekonomiky, se domnívá pouze 8 % dotázaných, mínění, že by krize dokonce mohla být vývoji české ekonomiky ku prospěchu, se objevovalo pouze sporadicky (3 %).

To, že finanční krize přímo ovlivní jejich osobu nebo domácnost, si myslí více než dvě třetiny (69 %) obyvatel. Opak předpokládá 25 % Čechů, zbývajících 6 % neumí tuto situaci posoudit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).