Hlavní navigace

Přísnější pravidla ČNB se vztahují i na některé refinancované hypotéky

Sdílet

Jiří Hovorka 3. 10. 2018

Přísnější pravidla pro poskytování hypoték, která platí od začátku října, se vztahují na refinancování jen v určitých případech. Oznámila to dnes Česká národní banka.

Refinancovaný hypoteční úvěr představuje sice podle ČNB pro refinancujícího poskytovatele nový úvěr. Zároveň ale platí, že nedochází-li k navýšení částky úvěru, banky nejsou povinny postupovat podle doporučení centrální banky.

Nová přísnější pravidla by tak banky podle ČNB měly uplatňovat jen v případě, kdy při refinancování dochází ke zvýšení jistiny úvěru, tedy když se zvyšuje půjčená suma.

Bez ohledu na výše uvedené platí, že banky by ve svém vlastním zájmu a v souladu se zásadami obezřetného řízení rizik měly při refinancování hypotéky vždy vyhodnotit, zda pro ně v mezidobí nedošlo k nepříznivým změnám, které zvyšují rizikovost úvěru. Jedná se např. o podstatné snížení hodnoty zastavované nemovitosti, znatelné zvýšení zadluženosti žadatele nebo výrazné snížení jeho příjmů, říká Markéta Fišerová, mluvčí ČNB.

Pravidla pro refinancování podle ČNB

V praxi je třeba rozlišovat různé situace refinancování hypotečního úvěru:

  1. Pokud v rámci refinancování nedojde ke zvýšení částky hypotečního úvěru, nebude nutné posuzovat, zda žadatel splňuje limity úvěrových ukazatelů, včetně těch příjmových, které platí od 1. října tohoto roku.
  2. Pokud však dojde k navýšení hodnoty jistiny refinancovaného hypotečního úvěru, a to zejména o více než 10 % či o více než 200 tis. Kč, měla by se tato žádost posuzovat jako nový úvěr. Banky by proto měly nově posuzovat i to, zda žadatel splňuje všechny limity ukazatelů.

Zdroj: ČNB

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).