Hlavní navigace

Přiměřená pokuta je podle Čechů v řádech stokorun

Sdílet

Naprostá většina Čechů souhlasí, že pokud porušili pravidla, jsou ochotni za toto porušení zaplatit pokutu. Přiměřená pokuta má dle nich i výchovný význam. V oblasti financí považuje dobře nastavenou sankci za opodstatněnou 73 % respondentů. U výpůjčních služeb, jako jsou například knihovny, se k tomuto názoru hlásí dokonce 84 % lidí. Zhruba polovina Čechů pak tvrdí, že si díky předešlé pokutě dají příště pozor, aby nemuseli platit znova. Vyplynulo to z průzkumu společnosti STEM/MARK, který byl realizován pro společnost Home Credit.

Výrazná většina Čechů se placení pokuty sice nebrání, zároveň je ale přesvědčena, že napřed mělo přijít nějaké varování, říká Michal Kozub, analytik společnosti Home Credit. 80 % respondentů si totiž myslí, že například o nezaplacené dani by je nejprve měla informovat bezplatná upomínka a až poté by měly přijít na řadu sankce.

Pokud by měli Češi sami nastavit výši pokut, výrazně by ubrali. Pokuta za špatné parkování by se pohybovala pouze okolo částky 200 Kč. Ze všech hodnocených oblastí (pozdní vrácení věcí, špatné parkování, cestování načerno, pozdní úhrada splátky, pozdní úhrada platby za energie / telefon) by byli Češi nejpřísnější na černé pasažéry. U jiné oblasti se pokuta nevyšplhá na více než 208 Kč, ale za jízdu na černo by respondenti udělili pokutu v průměru 357 Kč.

Nejmírněji by lidé trestali pozdní vrácení knih a DVD, 70 % by ho pokutovalo maximálně 50 Kč, průměr se ale šplhá ke 125 Kč. Každý desátý by pak žádnou sankci  za pozdní vrácení neuložil.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).