Hlavní navigace

Primagas má samoobslužné plynomaty. K odemčení potřebujete speciální klíč

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 19. 11. 2021

Nové samoobslužné klece pro prodej plynových nádob s propan-butanem (LPG) instalovala společnost Primagas v Havířově a v Praze – Štěrboholech. V obou případech jsou plynomaty v areálu parkoviště hobymarketů OBI. Do konce roku bude plynomat fungovat také v Karlových Varech. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě z 18. 1. 2021.

Kapacita nových plynomatů je 20 láhví, respektive disponují 20 boxy, které jsou vhodné pro 2kg, 5kg a 10kg plynové láhve.

Plynomat. Samoobslužná klec pro prodej plynových nádob na propan-butan. (9. 11. 2021)
Autor: PRIMAGAS s.r.o.

Plynomat. Samoobslužná klec pro prodej plynových nádob na propan-butan. (9. 11. 2021)

Dosavadní praxe při prodeji LPG v láhvích spočívá v nutné asistenci obsluhy. Prodavač musí od vás převzít prázdnou láhev a vydat vám plnou ze zamčené klece umístěné na volném prostranství mimo prodejnu. Zákazník na prodejním místě obdrží speciální klíč, kterým uzavře vrácenou prázdnou láhev v příslušném boxu plynomatu, čímž se mu současně otevře box s plnou láhví, popisuje princip Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas. Jde o rychlejší a pohodlnější řešení, protože není třeba láhve daleko nosit nebo čekat na příchod obsluhy. Zákazník si rovněž může zakoupit klíč s předstihem a výměnu láhve uskutečnit dle aktuální potřeby i mimo provozní dobu, dodává Jiří Karlík.

Plynomat. Samoobslužná klec pro prodej plynových nádob na propan-butan. (9. 11. 2021)
Autor: PRIMAGAS s.r.o.

Plynomat. Samoobslužná klec pro prodej plynových nádob na propan-butan. (9. 11. 2021)

Zatím stále s osobní úhradou u obsluhy

Plynomat je plně mechanické zařízení, nevyžaduje dodatečné stavební úpravy ani připojení další infrastruktury. Je vybaven váhovým zabezpečením, které rozpozná, že prázdná láhev pro výměnu za plnou byla opravdu vložena. Po odblokování plné láhve zůstane klíč uzamčen v boxu s vrácenou prázdnou láhví, takže není nutné jej vracet.

Nevýhodou je, že stále musíte dojít k obsluze a zaplatit u ní za plynovou láhev a vyzvednut klíč. V západní Evropě jsou však už zcela běžné také plně automatické plynomaty, které mají vlastním platební terminál.

Propan-butan v láhvích v Česku tvoří necelou pětinu celkového objemu prodaného LPG.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).