Hlavní navigace

Příjmová chudoba a sociální vyloučení. Jak si vedeme v EU?

Sdílet

V Evropské unii bylo v roce 2015 ohroženo příjmovou chudobou nebo sociálním vyloučením 23,7 % celkové populace (24,4 % žen a 23 % mužů).  Z 26,9 % jsou ohrožené osoby mladší 18 let. Ze 17,4 % to jsou pak senioři nad 65 let.  Ukazuje to nová infografika Eurostatu.

Česká republika dlouhodobě patří k unijním zemím s nejnižší hodnotou tohoto ukazatele. Ohrožení příjmovou chudobou nebo sociálním vyloučením se týkalo 15,6 % žen a 12,3 % mužů, vysvětlila Petra Báčová, mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ) s tím, že podle složení domácnosti šlo o 13 % bezdětných rodin a 15 % domácností s dětmi. Pokud jde o ekonomickou aktivitu, ohroženo bylo 57 % nezaměstnaných a 6,3 % zaměstnaných.

Klepnutím na obrázek se prokliknete na interaktivní infografiku

Výsledky o životních podmínkách a příjmech domácností za rok 2016 bude ČSÚ představovat 24. dubna.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 4. 2017 16:17

    PavelM (neregistrovaný) 2001:718:1001:----:----:----:----:----

    Média sice píšou tuto zprávu, ale bylo by možné srovnat, o jaké částce pro úroveň příjmové chudoby se bavíme v jednotlivých zemích a v ČR?

    Podle loňského článku ve Vesmíru je pro každý stát počítána zvlášť a v rámci EU je zavedena hranice 60 procent mediánu národního ekv. disponibilního příjmu domácností. Ale když je celý stát "chudý" a vyplácí nižší mzdy, tak logicky bude "chudobou" zasaženo méně lidí, byť by to v jiném státě bylo 40% obyvatelstva.

    Podle článků z loňska se hranice chudoby v Německu pohybovala na 942 eur. A kolik procent populace ČR má takový měsíční příjem?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).