Hlavní navigace

Při vánočních nákupech v Polsku pozor na "Dynamic Currency Conversion"

Sdílet

Patrik Chrz 29. 11. 2012

V příspěvku na mFóru se opět objevila informace, že v Polsku má čím dál více obchodníků terminály standardně nastavené tak, že cenu nákupu automaticky převádějí na zúčtovací měnu karty. Tuto zkušenost mohu potvrdit i u mého kamaráda.

Zúčtování platby v měně karty se nazývá „Dynamic Currency Conversion“ a správně by na ní měl obchodník vždy upozornit. Obchodníci jsou k těmto praktikám motivováni svojí bankou, která jim přenechává část zisku z kurzovního rozdílu, pro zákazníka je to ale ve většině případů nevýhodné, protože kurz zpravidla vychází hůře, než když nechá konverzi na vlastní bance.

Více o cizoměnových transakcích se dočtete ve starším článku Čtyři mýty, které budou vaši peněženku na dovolené mrzet, Dynamic Currency Conversion je zmíněno v části „Mýtus druhý“, odstavec „Vyskytují se i zvláštní případy“.

Srovnání konverzních kurzů mezi jednotlivými bankami naleznete např. v článku Kurzy u platebních karet. Které jsou nejlepší?, pokud vás zajímá spíše výběr z bankomatu, doporučuji Velký reality test kurzů a výběrů z bankomatů v zahraničí. U druhého článku je ovšem třeba brát s rezervou výsledky FIO banky, která změnila způsob výpočtu konverzních kurzů a bohužel velmi k horšímu.

Tato aktualita byla zaslána čtenářem serveru Měšec.cz pomocí formuláře Přidat aktualitu. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).