Hlavní navigace

Při pomaturitním studiu cizího jazyka platí pojistné za studenta stát

Sdílet

Jiří Hovorka 11. 10. 2011

Jak je to s povinným pojistným u studentů, kteří nastoupili na roční pomaturitní studium, se dozvíte z otázky a odpovědi týdne VZP. Ptá se skutečný student, odpovídá mluvčí VZP Jiří Rod.

V červnu 2011 jsem ukončil maturitní zkouškou střední školu, kde jsem studoval dálkovou formou. Po celou dobu jsem byl střídavě na úřadu práce a zaměstnán, nyní jsem ukončil zaměstnání a nastupuji na pomaturitní studium cizího jazyka. Mám nárok na platbu pojistného státem, pokud byla střední škola studována dálkově a nebyl jsem veden jako „nezaopatřené dí­tě“?

Při studiu v jednoletém pomaturitním kurzu cizích jazyků budete za nezaopatřené dítě považován a podle zákona o veřejném zdravotním pojištění za vás bude stát plátcem pojistného. Nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře – považuje se za něj dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem na středních a vysokých školách v České republice. Studiem na SŠ není dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium SŠ, je-li dítě výdělečné činné nebo má-li nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Za studium na středních školách se podle vyhlášky č. 322/2005 Sb., o dalším studiu, považují i jednoleté pomaturitní kurzy cizích jazyků. Záleží však na splnění několika podmínek: musí jít o studium osob se středním vzděláním s maturitní zkouškou (nebo s vyšším odborným vzděláním v konzervatoři), které úspěšně vykonaly první maturitní zkoušku (nebo absolutorium v konzervatoři) v tom kalendářním roce, ve kterém zahajují studium, v jednoletých kursech cizích jazyků s denní výukou. Tyto kurzy musí být uskutečňované právnickými a fyzickými osobami působícími v oblasti jazykového vzdělávání, jmenovitě uvedenými v příloze k této vyhlášce. Dále musí jít o studium uskutečňované v České republice.

Vzhledem k tomu, že se v tomto ustanovení nehovoří o formě studia, tak pokud jsou splněny podmínky úspěšného vykonání první maturitní zkoušky v kalendářním roce, ve kterém zahajujete studium v pomaturitním kurzu, budete považován za nezaopatřené dítě a bude za vás hradit pojistné stát, samozřejmě pouze do 26 let.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).