Hlavní navigace

Představy o formě investice se napříč věkem liší. Mladí věří kryptoměnám, starší zlatu

Sdílet

Představy o investování se napříč generacemi většinou liší. Zatímco mladí raději riskují, s přibývajícím věkem se lidé pouští spíše do konzervativnějších forem investování. Vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos pro Broker Consulting.

Všechny tři generace se shodly pouze na tom, že jednoznačně výhodnou investici představuje koupě nemovitosti. Jinak se názory na investování liší. 

Co si představíte pod pojmem investice?
Autor: Broker Consulting

Co si představíte pod pojmem investice?

Například akciové fondy by vítalo téměř 63 % mladých do 29 let, ale pouze 46 % Čechů ve věku 60 – 69 let. Lidé ve středním věku (40 až 49 let) považují za investici akciové fondy z 52 % a podílové a dluhopisové fondy ze 44 %, což u druhé jmenované varianty je téměř o deset procentních bodů více než u obou ostatních generací. Je dobře, že mladí lidé spoléhají na akciové fondy, protože u nich platí pravidlo, že kvůli vysoké kolísavosti se do nich nevyplatí investovat na krátkou dobu. A právě nejmladší generace může čas využít ve svůj prospěch, vysvětluje Jan Lener, ředitel komunikace Broker Consulting.

Zlato jako synonymum pro investice vnímají častěji nejstarší lidé, a to ve 36 % případů. U střední generace je to jen o procentní bod méně a u nejmladších je sice obliba nejmenší, ale pořád dosahuje vysokých 29 %. Každý pátý zástupce lidí ve věku 20 až 29 let také uvedl jako vhodnou investici kryptoměny.

Někteří však jako investici vnímají i vzdělání. Nejvíce si jej cení nejstarší generace, a to ve 23 % případů. Naopak nejmladší generace jen v 16 % případů. Každý zhruba osmý zástupce mladých považuje za investici své vlastní podnikání, což je o 7, respektive o 6 procentních bodů více než u obou ostatních generací.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).