Hlavní navigace

Přechod k novému mobilnímu operátorovi bude od dubna jednodušší a levnější

Sdílet

Veronika Němcová 31. 3. 2020

Přechod k jinému mobilnímu operátorovi bude od dubna rychlejší a levnější. Umožní to novela zákona o elektronických komunikacích, která vstupuje v účinnost 1. dubna 2020. Ta by měla výrazně zrychlit proces změny operátora a snížit smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou.

Při změně operátora nově zařídí vše ten, ke kterému se klient rozhodne se svým telefonním číslem přejít. K žádosti o přenesení čísla, kterou bude klient vyřizovat s novým operátorem, je nutné předložit průkaz totožnosti k ověření, znát své telefonní číslo a ověřovací kód (získáte u stávajícího operátora).

Na vyřízení celého procesu budou mít operátoři nově dva pracovní dny. Stávajícího operátora může navíc spotřebitel do 30 dnů od ukončení smlouvy požádat o vrácení zbylého předplaceného kreditu.

„Podstatnou změnou oproti současnému stavu je, že stávajícímu operátorovi nebudete muset zaplatit nic, i když ho opustíte ještě před uplynutím sjednané doby určité. To platí pro odchod od operátora, u kterého jste strávili aspoň tři měsíce. Odejdete-li před uplynutím této doby, zaplatíte mu pouze 5 % ze zbývajícího závazku do konce trvání smlouvy,“ ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Výhodnější režim od 1. dubna 2020 platí pro všechny smlouvy o poskytování služeb elektronických komunikací, tedy i pro smlouvy uzavřené před tímto datem a pro smlouvy na další typy služeb jako například na smlouvy o internetovém připojení, kabelových nebo satelitních televizních službách. Nové podmínky se vztahují jak na spotřebitele, tak i na podnikající fyzické osoby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 4. 2020 6:17

    bez přezdívky

    No paráda. Ihned, jak to bude možné, tak přejdu ke čtvrtému operátorovi, protože předpokládám, že bude mít levnější data, na kterých rejžujou. Dosavadní nabídka třeba virtuálního operátora vodafone oskarty 1Kč/1Mb je velice drahá. Nebo dobíjet min. 300 Kč pro O2 mi také nepřijde levné, i když bych to doporučil před drahými paušály. Za to O2 nabízí 6Gb. T-mobile by ale kvůli kvalitnímu signálu na chatě byl nejvhodnější, ale tam zatím nejedeme snad kvůli karanténě. Jeho virtuální operátor Kaktus doručí na adresu 2ks sim karet zdarma. Potom se jako majitelé angličáka můžem podívat na idos.cz, jak nám pojedou vlaky?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).