Hlavní navigace

Přebytky zdravotních pojišťoven by mohly být rozdělovány pojištěncům

Sdílet

Redakce 21. 4. 2008

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a jeho tým představil hlavní teze transformace zdravotních pojišťoven, který je součástí balíku reformních zdravotnických zákonů.

Stávající právní forma zdravotních pojišťoven neumožňuje přímou transformaci, proto nový zákon počítá s jejich převedením na novou dceřinou společnost založenou současnou zdravotní pojišťovnou. Jediným majetkem původní zdravotní pojišťovny budou akcie nově založené společnosti. Akcie všech zdravotních pojišťoven kromě VZP budou předmětem transparentního a veřejného převodu na nové vlastníky s tím, že jejich původní zakladatelé budou zohledněni, budou mít právo dorovnat nejlepší nabídku. Výjimkou bude Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, která zůstane v rukou státu a její akcie získá stát.

Ministerstvo zdravotnictví dále navrhuje originální způsob použití hotovostních přebytků zdravotních pojišťoven a výnosů z privatizace těch pojišťoven, kterých se týká. „Jak hotovostní přebytky, tak veškeré výnosy z prodeje akcií zdravotních pojišťoven budou soustředěny na zvláštním účtu u ČNB a po vypořádání případných nároků původních žadatelů o jejich založení budou rozděleny všem pojištěncům na speciální účty,“ vysvětluje 1.náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Ministerstvo odhaduje takto získanou a rozdělovanou částku na 20 až 25 miliard korun, v závislosti na výsledcích transformace, která proběhne v roce 2009. Znamená to, že na počátku roku 2010 by průměrná rodina dostala až 10 tisíc korun. Pojištěnci však nebudou moci s těmito prostředky nakládat libovolně. „Tyto prostředky budou účelově vázány a bude možno jimi hradit pouze výdaje spojené se zdravotnictvím, tedy doplatky na léky, regulační poplatky, nehrazené či částečně hrazené zdravotní služby, nebo se lidé za ně budou moci připojistit na nadstandard,“ upřesňuje Marek Šnajdr.

V současnosti ministerstvo zdravotnictví připravuje paragrafové znění všech reformních zákonů, do kterého zakomponuje připomínky odborníků, univerzit i koaličních partnerů.

Zdroj: MZČR

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 4. 2008 13:35

  anonymní
  Nechápu co to jsou za idiotické nápady. Snad by se mělo:
  1. Vytvořit rezervní fond.
  2. Snížit doplatky na léky.
  3. Zrušit poplatky v němocnicích a umožnit příplatky na nadstandardní stravu. Dnes stížnosti, asi v kuchyních kradou.
  4. Poplatky v lékarnách - pouze za recept.
  Pokud by i nadále byl přebytek, tak snížit zdravotní pojištění.
  O spoření ať si každý rozhoduje sám a ne Julínek s Cikrtem.
  PS. Víte co vznikne z manželství Julínka s Cikrtem ? No přece Marek Šnajdr.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).