Hlavní navigace

Pravděpodobnost přijetí eura na Slovensku vzrostla

Sdílet

Redakce 7. 4. 2008

Pravděpodobnost přijetí eura na Slovensku v plánovaném termínu od 1. ledna 2009 vzrostla v březnu na 82 procent z únorových 80. Dosáhla tak nový rekord průzkumu, ve kterém Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) a Klub ekonomických analytikov (KEA) zkoumají názory odborníků na přijetí eura.

K růstu pravděpodobnosti přispěl zveřejněný předběžný odhad slovenského ministerstva financí, podle kterého veřejný deficit za rok 2007 klesl na 2,16 procenta HDP. Je to výrazně pod 3procentním maastrichtským kriteriem požadovaným Evropskou unií.

Analytici předpokládají, že nyní Slovensko splní s rezervou i podmínku nízké inflace, avšak zároveň upozorňují, že inflace za několik měsíců stoupne nad maastrichtské kriterium a tento stav může trvat dlouhodobě.

Oproti únorovému průzkumu analytici momentálně očekávají silnější konverzní kurz, při kterém by se mohly slovenské koruny měnit za eura. Odhady analytiků se pohybovaly v rozpětí od 32,00 do 33,00 SKK/EUR, průměr odhadů vyšel na 32,44 SKK/EUR.

Z dlouhodobého hlediska je nutné nejen splnit kriteria před přijetím eura, ale hlavně i po jeho případném přijetí. Poslední slovo o přijetí Slovenska jako šestnáctého člena eurozóny však bude mít Evropská komise a Evropská centrální banka. Slovensko sa doví již za několik týdnů, zda tyto instituce přesvědčilo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).