"Práskač" softwarového pirátství si vydělá i 100 000 korun

Sdílet

Nejvíce případů softwarového pirátství je v Praze a Brně, nejméně naopak na Pardubicku a Královéhradecku. Vyplývá to ze statistik organizace BSA, která pro výrobce softwaru postihuje fyzické a právnické osoby, které používají jejich programy nelegálně.

Tato organizace před časem spustila jakési „bonzovací tlačítko“, přes které se dá nahlásit využívání nelegálního softwaru. Průměrná škoda, kterou přistižená firma platí, se letos vyšplhala na 400 tisíc korun (nejvíce to byl milion korun). Oznamovatel pak obdrží 10 % z celkové náhrady škody. Jednoduchými počty tedy dojdeme k tomu, že si takový člověk průměrně (v případě nahlášení firmy) přijde na 40 tis. Kč, ale letos už si takto někdo vydělal i 100 000 Kč.

Co se děje, když vás někdo nahlásí? Prošli jsme touto „příjemnou“ zkušeností za vás a nahlásili sami sebe. Co následovalo si můžete přečíst v článku Jak jsem nahlásil nelegální software BSA (TEST)

Nejčastěji se podle BSA pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec).

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).