Hlavní navigace

Praktičtí lékaři možná někdy budou ordinovat ve skafandru

Sdílet

Arsen Lazarevič 6. 6. 2014

Hygienici žádají po praktických lékařích, aby si koupili gumové holínky a rukavice, ochrannou kombinézu, uzavřené brýle, obličejovou masku. Toto vybavení mají mít k dispozici v případě, že je navštíví pacient s nějakým smrticím virem, například Ebolou. Informaci přinesl MF DNES. Problematiku nebezpečných nákaz řeší směrnice číslo 15 pro jednotný postup při vzniku mimořádné události, kterou schválila vláda loni v lednu. Součástí je i doporučené vybavení ochrannými pracovními pomůckami, říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová pro server iDNES.cz.

Podle ní je nutné zajistit uvedení směrnice do praxe společně s hygieniky, hasiči, záchrannou službou a infektology.  Když lékaři neposlechnou a nebudou mít vybavení k dispozici, pak jim hrozí sankce. Podle lékařů se však jedná jen o byznys vybraných firem, které dané ochranné pomůcky vyrábějí.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 6. 2014 22:13

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  Zase takové plácnutí do vzduchu. Ve skafandru se dělat nedá. Máme-li na mysli ten biologický zpravidla přetlakový oblek, to je úplně jiná liga. A obyčejná ústenka před Ebolou neochrání. Musíme jenom doufat, že se to sem jen tak nedostane. I když mnozí blbci jezdí po Africe a hýkají nadšením z té exotiky. Já bych jim pak povinně dal týdenní karanténu a bylo by. Na Ebolu to do dvou dnů zabalí. Ale jsou i horší svinstva.

 • 9. 6. 2014 11:33

  thr

  Blbé je, že to "nezabalí" do dvou dnů, ale spíš až tak do tří týdnů, čímž se velmi zvýší riziko dalšího šíření nákazy...
  V podstatě lze u Eboly počítat s inkubační dobou týden až 14 dní a pak ještě pár dní jsou příznaky jen jako běžné nachlazení. Teprve pak to chytne extrémně rychlý spád s úmrtností cca 80%, bez podpůrné léčby opravdu tak dva dny, s ní je je to na déle, ale ve velké většině případů stejně smrtelné.
  Mimochodem těch 80% úmrtnost je trochu zavádějící a je to číslo brané za danou lokalitu s epidemií jako celek. V reálu ale Ebola poměrně rychle degraduje a prakticky všichni přeživší jsou ti z pozdější fáze epidemie, pokud někdo chytne virus hned na začátku, tak má jistotu úmrtí prakticky 100% :-(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).