
Česká správa sociální zabezpečení (ČSSZ) a slovenská Sociálna pojisťovna (SP) pořádá v Plzni poradenský den pro lidi, kteří svůj pracovní život rozložili mezi Českou republiku a Slovensko. Tedy, nějakou dobu pracovali na Slovensku a nějakou zase v ČR. Pokud je to váš případ a zajímá vás, jak a kde máte uplatnit nároky na starobní důchod, pak se můžete přihlásit na konzultaci s odborníky obou institucí.
Cílem poradenského dne je poskytnout osobní konzultaci lidem, kteří získali doby důchodového pojištění jak v České republice, tak na Slovensku. Na jednom místě se tak od erudovaných specialistů z obou institucí mohou dozvědět, jaké jsou podmínky nároku na důchod v obou státech, jak mají postupovat při vyřizování žádosti o důchod, jaké doklady k podání žádosti potřebují, jakým způsobem se důchod z ČR na Slovensko a naopak vyplácí a řadu dalších důležitých informací,
uvádí v pozvánce na poradenský den tiskové oddělení ČSSZ.
Za odborníky obou institucí se můžete zastavit ve čtvrtek 30. listopadu 2023 v budově Okresní správy sociálního zabezpečení Plzeň – město.
- Kde: Okresní správa sociálního zabezpečení, Americká 28–30, Plzeň.
- Kdy: čtvrtek 30. listopadu 2023 od 9:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin.
Na konzultaci je nutné se předem objednat, a to na telefonním čísle +420 377 486 101, nebo na e-mailu marketa.lowy@cssz.cz.
Co budete potřebovat?
- Občanský průkaz nebo cestovní pas,
- doklady o svém důchodovém pojištění,
- případně korespondenci s oběma institucemi nebo další související dokumenty.
- Poradenství je vždy poskytováno bezplatně.
Rozdělení Československé federativní republiky na dva samostatné státy, Česko s Slovensko v lednu 1993, mělo dopad také do důchodové oblasti. Přiznávání všech druhů důchodů za dobu odpracovanou ve společném státě má svá specifická pravidla, které upravuje smlouva mezi oběma zeměmi.
Na poradenském dnu můžete získat relevantní informace například o tom, jak se vám do důchodu započítají doby pojištění získané do 31. prosince 1992. Poradenské dny k „česko-slovenským“ důchodům se konají 2× ročně již od roku 2014, střídavě na území Slovenské a České republiky.