Hlavní navigace

Práce v roce 2017: nová pracovní místa i růst platů

Sdílet

Letos by to podle očekávání personálních agentur mělo být s nabídkou pracovních míst dobré. Jejich počet by měl podle odhadů dále přibývat a platy růst.

Očekáváme, že tento vývoj bude markantní hlavně v první polovině roku. Později už může dojít k mírnému zpomalení na trhu práce, který bude ve stále větší míře narážet na mantinely v podobě nedostatku kvalifikovaných pracovníků, odhaduje generální ředitel McROY Group Luboš Sirota.

Míra nezaměstnanosti je nyní kolem pěti procent a výrazněji už by klesat neměla.  Pětiprocentní nezaměstnanost v Česku odpovídá plné zaměstnanosti. Dostat tyto nezaměstnané do práce je téměř nemožné, vysvětlil Tomáš Surka, ředitel společnosti McROY Czech.

Dodal také, že nová pracovní místa by měla letos vznikat především v průmyslové výrobě.  Nejsilnějšími odvětvími z tohoto pohledu budou automotive a strojírenství. V těchto oborech nadále poroste poptávka po nekvalifikovaných i kvalifikovaných pozicích téměř napříč celou ČR. Chybí svářeči, frézaři, brusiči, ale na mnoha místech také zcela nekvalifikovaní montážní dělníci, upozornil s tím,  že nepoleví zájem ani o lidi do logistiky (zejména řidiče, pro obory rychloobrátkového zboží a ve službách) a evergreenem je podle něj také nedostatek lidí v oboru IT.

Kromě nízké nezaměstnanosti by se ale měl také dál prohlubovat nedostatek pracovních sil, což firmy přinutí se po zaměstnancích rozhlížet i v zahraničí. Náborový apetit firem v kombinaci s nedostatkem pracovní síly by měl v důsledku tlačit na růst platů, zatraktivňování zaměstnaneckých bonusů a posilování role HR oddělení, které má kromě náboru lidi ve firmě udržet a rozvíjet.

Dá se očekávat, že průměrné platy by se mohly meziročně zvýšit o téměř čtyři procenta, odhaduje Surka, který s nejrychlejším nárůstem platů počítá v ekonomicky nejsilnějších regionech, které už dnes trpí nedostatkem pracovníků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).