Hlavní navigace

Pozor na úvěry přes drahé linky. Fungují i přes zákaz zákona

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 9. 2013

Jak už jsme vás informovali v článku Před chytáky úvěrových predátorů nás bude chránit zákon. Je plný pokut, zakázal nový zákon o spotřebitelském úvěru nabízení úvěrů přes drahé telefonní linky.

Přesto přes tyto linky někteří neseriózní nebankovní poskytovatelé půjček nabízejí své úvěry dál. Spotřebitelské sdružení dTest dnes informovalo o tom, že získalo údaje o výši provizí operátorů a zprostředkovatelů z vysoko tarifikovaných čísel. Cifry asi mnohé ohromí. Z hovoru, který stojí 95 Kč za minutu, si operátoři pro sebe strhnou i 40 Kč, uvedl Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest s tím, že odečteme-li daň určenou státu, pak na provozovatele telefonní linky mnoho nezbude. Není pak s podivem, že operátorům podobní podvodníci příliš nevadí, poměrně slušně jim plní kapsu, dodává Borovička.

A kolik můžete za hovor na předraženou linku, kde si chcete sjednat úvěr, zaplatit? dTest jako příklad uvádí případ pana Nováka, který společnosti Maghera Royal za hovorné zaplatil 31 635 Kč. Tato společnost České obchodní inspekci tvrdí, že poskytuje úvěry pouze podnikatelům. Nepoctiví poskytovatelé půjček se snaží totiž zákon obejít i tak, že se zájemců vyptají na to, zda mají živnostenský list a pak úvěr evidují jako podnikatelský.

Bohužel se však ČOI s tímto vysvětlením spokojila a k potrestání ve správním řízení zatím nedošlo. Podle občanského zákoníku je ale úkon obcházející zákon neplatný, Maghera tedy účtuje vysoké částky neoprávněně, myslí si Borovička a dodává, že není důležité, zda Maghera předstírá poskytování podnikatelských úvěrů. Jejich reklama je jednoznačně zaměřená na spotřebitele a žádný z podvedených, kteří se obrátili na naši poradnu, podnikatelem není a nikdy nebyl.

Podle Borovičky by se jednání u spotřebitelského úvěru mělo posuzovat podle účelu, ke kterému je sjednám. Lidé, kteří volají na linky Maghery, většinou chtějí úvěrem řešit svoji osobní, nikoli podnikatelskou finanční situaci. Ve smyslu zákona jsou tedy spotřebiteli, i když vedle toho mají živnostenské oprávnění, upozorňuje Borovička s tím, že úmysl obejít zákon dokládá i to, že Maghera výslovně nabízí vyřízení živnosti, aby do smlouvy mohli uvést IČO.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).