Hlavní navigace

Pozor na pracovní nabídky. Z některých se může vyklubat letadlo

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 5. 2015

Pokud brouzdáte po internetu a hledáte pracovní nabídky, dejte si pozor, na které skutečně kývnete. Sdružení při časopisu dTest upozornilo na praktiky společnosti Aumento Vita, která podle něj inzeruje nabídky nenáročné administrativní práce za 110 až 135 Kč za hodinu. Ve skutečnosti se ale jedná o prodej filtrační jednotky na vodu, kterou si ale ze všeho nejdříve musíte pořídit vy sami a ještě na úvěr.

Zástupci společnosti si podle dTestu smlouvají pracovní pohovory například v kavárnách, záhy se ze schůzek ale vyklube spíše předváděcí akce a přesvědčování k nákupu filtrační jednotky. To je totiž podmínkou pro to stát se obchodním partnerem společnosti. Zařízení si navíc musíte pořídit na úvěr. Místo pracovní smlouvy tak zájemce o místo podepíše nakonec kupní a úvěrovou smlouvu. Kupní smlouva pak garantuje slevu 2000 Kč za každého nového kupce, kterého přesvědčíte ke koupi výrobku za plnou cenu. Abyste splatili celkový úvěr ve výši 50 000 Kč, musíte tedy získat 25 kupců na filtrační zařízení a budete vlastně teprve na nule, zatímco samotný prodejce filtru výrazně profituje.

Abyste se vyhnuli ztrácení času s podobnými nabídkami, pozorně inzeráty pročítejte. Prvním varováním je snaha sjednat schůzku mimo kancelář. Pokud se pak na pohovoru dozvíte, že podmínkou k získání „práce“ je nákup zboží od budoucího zaměstnavatele, dobře si rozmyslete, zda se chcete podobného projektu účastnit a kolik zaplatíte neplánovaně za věc, kterou jste vlastně nechtěli. Otázkou je, zda byste se k nějakému zisku vůbec propracovali. Často lidi zaplatí za výrobek, který nepotřebují, zkusí pár svých známých, ale po prvotním neúspěchu věc vzdají. Zbude pak jen nedoplacený úvěr, žádná práce, zbytečnost doma a ještě horší finanční situace než před tím.

Pamatujte na to, že od kupní smlouvy, kterou jste uzavřeli mimo obchodní prostory obvyklé pro dané podnikání, můžete od ní do 14 dnů odstoupit bez sankce a případný úvěr by se tak měl zrušit (což si ověřte). Ačkoliv kupní smlouva může obsahovat ujednání, že k jejímu uzavření došlo v prostorách prodejce (a vy byste ji už jen pro tuto případnou lež neměli podepsat), podstatné podle sdružení dTest je, kde se tak skutečně stalo. 

Obchodní model společnosti se podobá pyramidové hře nebo takzvanému letadlu, kdy nově příchozí pracovník musí při vstupu něco zaplatit (koupit si zboží) a jeho výdělek je závislý na přivedení dalších lidí. Čím více jich získá, tím dříve se mu počáteční náklady vrátí zpět. Získává-li společnost provizi z každého nového člena, může jí hrozit trestní stíhání pro nepoctivý podnikatelský model, uvádí sdružení dTest.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).