Hlavní navigace

Pozor na podvodné faktury a drahé databáze, které se tváří jako oficiální rejstřík

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 6. 2017

Řada firem v poslední době obdržela fakturu za zápis do „Největší mezinárodní databáze registrovaných značek“. Podle expertky na patenty Michaely Chytilové jde o sofistikovaný podvod a způsob, jak se nekale obohatit. Jen v rámci ČR je podle ní v podvodné databázi zapsáno přes 1800 firem či například také vysokých škol. Nelze ale říci, zda za zveřejnění skutečně zaplatily nebo slouží jen jako podpůrný argument pro uhrazení faktury za zápis.

obálka a obě strany faktury

obálka a obě strany faktury

obálka a obě strany faktury

obálka a obě strany faktury

obálka a obě strany faktury

obálka a obě strany faktury

Za zápis do databáze si společnost INDAB se sídlem ve Vídni účtuje skoro 28 000 Kč. To je cena za publikaci na serveru indab.org pro období 2017 – 2019. Faktura na první pohled působí zcela seriózně, což potvrzuje také strmě vzrůstající počet společností, které se na nás obracejí s dotazem, zda ji mají proplatit, uvedla patentová expertka Chytilová, která upozornila, že nejde o oficiální rejstřík.

Na jednání společnosti INDAB na svých webových stránkách upozorňuje také Úřad průmyslového vlastnictví, který zde uvádí seznam všech neoficiálních rejstříků a klamavých výzev.

Pokud obdržíte tuto nebo jinou nedůvěryhodnou fakturu týkající se patentů či ochranných známek, můžete se s dotazem obrátit přímo na Úřad průmyslového vlastnictví. V případě důvodného podezření je možné také podat trestní oznámení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).