Hlavní navigace

Pozor na padělky dálničních známek (FOTO)

Sdílet

Ministerstvo dopravy a Státní fond dopravní infrastruktury varují před falešnými dálničními kupony. Policie v minulých dnech totiž odhalila větší množství poměrně zdařilých padělků celoročních známek. Pokud se vám ji někdo snaží nabízet za nižší než předepsanou cenu, měli byste si kupon nejdříve pozorně prohlédnout.

Ceny dálničních známek na letošní rok se přitom oproti minulému nezměnily. Celoroční (vozidla do 3,5 t) vás přijde na 1500 Kč, měsíční na 440 Kč a desetidenní stojí 310 Kč.

Jak poznat padělek?

Na přední straně rámečku, ve kterém je dálniční známka umístěna, je v originále sedmým číslem dvojka, za kterou musí být mezera a nikoli číslo čtyři, jak je tomu u padělku.

u čárového kódu přebývá číslo, místo kterého má být mezera
Autor: ministerstvo dopravy

u čárového kódu přebývá číslo, místo kterého má být mezera

pravá dálniční známka
Autor: ministerstvo dopravy

pravá dálniční známka

Na zadní straně papírového podkladu se u padělku vyskytují v cizojazyčných textech gramatické chyby.  Např.: na padělku je ve slově „Vignete“ jedno „t“, v originále je správně uvedeno „Vignette“; v německém textu je uvedeno „Fahrzeugsbleserich„ na originále „Fahrzeugs leserlich“, dále slovo „Benutzen“ je na padělku s velkým počátečním písmenem na originálu je „benutzen“, na padělku je uvedeno slovo „gemaS“, na originále „gemäβ“. V německém textu na padělku nejsou používána přehlasovaná písmena. V anglickém textu je na padělku  slovo „annd“  na originále „and“.

špatný pravopis na falešné známce
Autor: ministerstvo dopravy

špatný pravopis na falešné známce

pravá známka
Autor: ministerstvo dopravy

pravá známka

Pokud byste padělek neodhalili a jezdili s ním namísto s originálem, dopouštíte se vlastně přestupku a může vám být uložena pokuta za jízdu po zpoplatněných pozemních komunikací bez zaplacení. Sankce se může vyšplhat až na 5000 Kč v blokovém řízení či až 100 000 Kč ve správním řízení.

V případě, že odhalíte padělanou dálniční známku, měli byste upozornit policii. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).