Pozor na novou fintu podvodníků. Naletí na ni snadno i zkušení

Sdílet

vishing, podvod, podvodný telefonát Autor: Měšec s využitím DALL-E a Depositphotos
Ilustrace

Podvodníci okrádající lidi přes internet vymysleli další zlepšovák, jak doběhnout i ty zkušené, kteří hned tak někomu nenaletí. Hlavní roli opět hraje telefon, ale tentokrát vám nevolá živý člověk, nýbrž hlasový automat.

Tento podvod je již skutečně sofistikovaný. Zazvoní vám telefon, po jeho zvednutí se ozve hlasový automat vydávající se za banku s upozorněním, že vaše bankovní mobilní aplikace potřebuje nutně update a pokud ho chcete provést, máte stisknout „jedničku“. Pokud jedničku skutečně na svém mobilním telefonu stisknete, hlasový automat vám oznámí, že vám do mobilu posílá SMS zprávu s odkazem pro stažení nové verze, poděkuje vám za spolupráci a zavěsí, popisuje začátek tohoto podvodu Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB.

Podvodníci zesílili útok na klienty VZP. Dejte si pozor na další falešné SMS zprávy Přečtěte si také:

Podvodníci zesílili útok na klienty VZP. Dejte si pozor na další falešné SMS zprávy

Hlasový automat působí velmi přesvědčivě a zdánlivě nic nenasvědčuje tomu, že by se mohlo jednat o podvod. SMS zpráva vám také skutečně přijde, obsahuje však odkaz, který vás přivede na podvodný web, který po vás chce vyplnění přihlašovacích údajů. Pokud to uděláte, dáte tím své údaje přímo do rukou podvodníků.

A pozor, pokud se na podvod hned na začátku nechytíte a zavěsíte rovnou telefon, nebo  ignorujete zaslanou SMS, snaha loupežníků tím nekončí. S klidem vám zavolají ještě jednou.

Lidem zavolá tentokrát živý kyberpodvodník vydávající se za zaměstnance banky a varuje je před podvodem, jenž sám stvořil. Varovaného člověka pak snáze přesvědčí, že je na jeho straně a přiměje ho buď k další nebo nové spolupráci, která končí opět ztrátou citlivých údajů či peněz, popisuje průběh nejnovějšího kyberpodvodu Petr Vosála.

V předvánočním období se útoky kyberpodvodníků zesilují, spoléhají se, že máte práce nad hlavu a k tomu se chystáte na svátky. Každý telefonát z čísla, které neznáte, je třeba brát se zvýšenou opatrností.

Zkušenost nám ukazuje, že se oběťmi stávají i vzdělaní lidé a lidé pracující ve finančnictví. Rozhodně neplatí, že se může nachytat pouze hlupák. Pachatelé postupují sofistikovaně a dobře vědí, jak svými oběťmi manipulovat, uvedl letos v září policejní prezident Martin Vondrášek. Velmi často se jedná o cílené útoky využívající citlivé informace o obětech. Těch pachatelé dokážou šikovně využít, stejně tak jako mnoha dalších prvků manipulace. Časový nátlak, zastrašování, důvěra v lidský hlas, vyvolání pocitu snadného a rychlého zbohatnutí. Na každého z nás platí něco jiného. Bohužel evidujeme i případy s fatálními škodami v řádech statisíců až milionů korun, dodal. Nejvyšší letošní škodu eviduje Policie ČR ve výši 15 milionů Kč.

Chce vás podvodník okrást o peníze na účtu? Banky zlepšují systémy na vaši ochranu Přečtěte si také:

Chce vás podvodník okrást o peníze na účtu? Banky zlepšují systémy na vaši ochranu

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka pracuje jako finanční poradkyně u společnosti Kapitol.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).