Hlavní navigace

Pozor na nákup zlevněných voucherů, mohou být zaplacené kradenou kartou

Gabriela Hájková

Jak bezpečně utratit peníze ze zneužité platební karty? Objednáte-li zboží z e-shopu, mohou na vás přijít přes adresu, kde si balíček převezmete. Proto pachatelé vymysleli nový způsob, jak peníze ze zneužitých karet utratit.

Server hromadného nakupování Zapakatel.cz upozornil na zvýšený počet pokusů o platbu ukradenými platebními kartami. Nárůst těchto pokusů dosahuje oproti minulému roku desítky až stovky procent. Server proto zvýšil kontrolu všech plateb a spolupracuje také s Policií ČR.

U portálů hromadného nakupování je to zcela nový trend. Za celý loňský rok jsme měli pouze jediný takový případ, uvedla Klára Bitvarová, obchodní ředitelka Zapakatel.cz s tím, že u drtivé většiny případů byli zástupci serveru policií včas upozorněni a voucher stihli stornovat a ochránit tak okradenému alespoň část peněz. 

Letos v březnu se podle statistik serveru například pět zlodějů pokusilo nakoupit vouchery v celkové hodnotě 100 000 Kč. Dříve se pachatelé zaměřovali na zboží, nyní už nakupují za kradené prostředky na kartě i služby (například liposukci či permanentní make-up). Vouchery se pak snaží prodat levněji třetím osobám.

Ty by mohly na nákup doplatit tak, že ačkoli zaplatí podvodníkům levnější cenu za voucher, při snaze o jeho uplatnění zjistí že ten je stornován a jeho uplatnění sledováno.

Našli jste v článku chybu?