Hlavní navigace

Pozor na manželství s člověkem s dluhy. Může zaklepat exekutor

Sdílet

Arsen Lazarevič 13. 1. 2014

Vzali jste si člověka, který má dluhy? V tom případě můžete mít problémy a majetek, který jste získali během manželství, může vzít exekutor. Více v příkladu:

Příklad:

Pokud tak například manželé zakoupili za trvání manželství byt a následně se ukázalo, že jeden z nich opomenul zmínit, že se před uzavřením manželství zadlužil, nebylo možné tento byt bez dalšího postižen. Věřitelé museli být schopni dosáhnout prohlášení konkursu na tento majetek a teprve poté se mohli uspokojit prodejem vypořádacího podílu připadajícího na dlužníka.

Novelizované znění exekučního řádu však umožňuje, aby v takovéto situaci byl postižen dotčený společný byt přímo v rámci exekučního řízení.

Zdroj: Tisková zpráva Asociace občanských poraden

Změna je především pro věřitele dobrou zprávou: V praxi bylo oprávněně kritizováno, že společné jmění manželů nemá sloužit k ochraně majetku dlužníků, právní úprava vyžadující absolvování konkursu je vůči věřitelům nepřiměřeně tvrdá a v tomto ohledu lze změnu právní úpravy označit za krok vpřed, komentuje situaci JUDr. Ondřej Načeradský z Občanské poradny o.s. Společnou cestou.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 1. 2014 18:46

    Marcela (neregistrovaný) ---.bubakov.net

    Jo, on si většinou člověk řekne, že by se přeci neprovdal za někoho, kdo je až po uši v dluzích, jenomže to dost často není tak snadné, protože to o tom člověku nemusí ten druhý ani vědět. Mluvím z vlastní zkušenosti. Byla jsem rozvedená, když jsem se seznámila s nyní již také exmanželem. Byl to krásný, milý chlap, na mě i na děti byl moc hodný, chodil slušně oblečený, bral nás na večeře do krásných restaurací, na dovolenou k moři apod. Nikdy by mě nenapadlo, že by mohl mít nějaké problémy, až později, když už jsme byli dávno svoji, ukázalo se, že se topí v dluzích, v podstatě všechny ty večeře, dovolené byly hrazené zase jen z půjček. Nakonec jsem požádala o rozvod a dluhy jsem musela splatit skrze americkou hypotéku u j reality, jelikož v případě insolvence bych musela ukončit podnikání. Hrabeme se z toho stále, děti si musely zvyknout na skromnější život, ale drží mě nad vodou. A co se týče toho bývalého, slyšela jsem, že už si stihl najít novou ženskou, kterou nejspíš opět chystá připravit o všechno a hlavně o nervy :/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).