Hlavní navigace

Pozor na inkasní agentury. Vymáhají údajné dluhy spojené s energetickými aukcemi

24. 6. 2020

Sdílet

Pokud se vám ozve inkasní agentura a bude vyžadovat zaplacení údajného dluhu, buďte ostražití a chtějte vysvětlení.

Spotřebitelská organizace dTest v poslední době zaznamenává rostoucí počet stížností na inkasní agentury, které vymáhají pohledávky související se zrušenou přihláškou do energetické aukce. Často na to však nemají nárok. 

Inkasní agentury vás mohou kontaktovat telefonicky, prostřednictvím SMS nebo písemné výzvy. Text se může tvářit jako platební rozkaz nebo obsahuje tvrzení, že dluh se už řeší exekučně nebo že máte očekávat osobní návštěvu inkasního specialisty u sebe doma či v zaměstnání. Naopak o dluhu se toho moc nedozvíte.

Pokud takovou výzvu k zaplacení dostanete, vyžádejte si potvrzení o tom, že agentura převzala vymáhání dluhu od původního věřitele. A dále požadujte vysvětlení, jak dluh vznikl a z jakých položek se skládá, radí dTest.

Inkasní agentury se na exekucích nepodílí

Exekuce provádí soudní exekutor na základě exekučního titulu, kterým je třeba platební rozkaz či rozsudek vydaný soudem. Inkasní agentury se na ní nijak nepodílí. Problematikou inkasních agentur se zabýval i Nejvyšší soud ČR, který řekl, že agentura nemá nárok na paušálně stanovenou odměnu, náklady na vymáhání či poplatky za administraci pohledávky. Požadovat vedle samotného dluhu tak může pouze zákonný úrok z prodlení a například skutečné náklady za zaslanou upomínku nebo v přiměřené předem dohodnuté výši.

„Navíc podle našeho názoru nelze po spotřebiteli požadovat ani smluvní pokutu za zrušení účasti v energetické aukci. Ta totiž bývá prezentována jako bezplatná a nezávazná. Zruší-li tedy spotřebitel svou účast v ní, neměl by za to být finančně sankciován. Aukce energií se kromě toho často ve skutečnosti nekoná a lze se setkat i s tím, že pořadateli aukce jde jen o získání smluvní pokuty, nikoliv o to, aby pro spotřebitele zajistil levnější dodávky energií,“ uvádí ředitelka dTestu Eduarda Hekšová

Na rostoucí počet výzev k zaplacení údajného dluhu od inkasních agentur nedávno upozornil také Energetický regulační úřad. Zároveň vyzval spotřebitele, aby se na něj v případě problémů obrátili.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).