Hlavní navigace

Pozor na hackerské útoky. Rádi by získali vaše peníze z účtu

8. 10. 2013

Sdílet

Česká republika ale i další evropské státy (zejména V. Británie, Portugalsko a Turecko) se v současnosti potýkají s problémy hackerských útoků, jejichž cílem je ovládnout počítače klientů bank a získat přistup k jejich internetovému bankovnictví. 

Podle odborníků na kybernetiku je útok rafinovanější než dříve. Útočníci se totiž snaží obejít i standardně používanou dvoufaktorovou autentizaci ovládnutím počítače i chytrého telefonu. Podle expertů na zabezpečení bankovních systémů jsou útoky vedeny přes vir trojského koně, který se snaží obejít autentizaci klienta. Zejména pokud klient nechá v zavirovaném počítači čipovou kartu, je možné jeho účet napadnout. Novým zjištěním je pak to, že se útočníci snaží napadnout i mobilní telefony, a získat tak přístup i k účtům klientů, kteří používají při práci s internetovým bankovnictvím ověřovací SMS zprávy. K tomu dochází tak, že je klient nevědomky přesměrován do podvrženého internetového bankovnictví, a zde je vyzván k instalaci programu (škodlivého mallwaru) na svůj chytrý telefon, uvádí tisková zpráva České bankovní asociace (ČBA).

ČBA proto připomíná hlavní zásady bezpečného používání internetového bankovnictví: 

  • Do chytrých mobilních telefonů by měl klient instalovat pouze prověřené aplikace, speciálně ve vazbě na mobilní bankovnictví. Mělo by jít výhradně o oficiální aplikace pro iOS, Android a Windows Phone dostupné na aplikačních marketech. 
  • Klient by měl otevírat pouze důvěryhodné e-maily od známých a očekávatelných odesílatelů. Pokud se jeví e-mail podezřele, je rizikové jej otvírat či pracovat s jeho přílohami nebo odkazy. 
  • Klient by neměl zapomínat na to, že i chytré mobilní telefony by měly mít nainstalovanou antivirovou ochranu, jestliže je pro daný typ zařízení k dispozici. 
  • Pokud bude mít klient jakékoli pochybnosti při přihlašování do online aplikace nebo při práci s bankovním účtem v internetovém rozhraní, neprodleně by měl kontaktovat klientskou linku své banky a konzultovat s bankovním poradcem další postup. 

Zdroj: ČBA

V současnosti se proto doporučuje i častější kontrola zůstatků a transakcí na účtu. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).