Digitální a informační agentura (DIA), která spravuje webové stránky Portálu občana, Portálu identity a Portálu veřejné správy, varuje před nárůstem falešných kopií těchto webů. Jejich pomocí se podvodníci snaží z lidí vylákat citlivé informace, zejména přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, a tím pádem bankovní účty poněkud „vyluxovat“. Oddělení kybernetické bezpečnosti DIA tyto falešné odkazy nahlašuje a snaží se o jejich rychlé odstranění.
Je tedy nutné, abyste si při návštěvě těchto portálů vždy zkontrolovali adresní řádek. To je klíčové, abyste nenaletěli podvodníkům.
- Portál identity občana – https://www.identitaobcana.cz/
- Portál občana – https://obcan.portal.gov.cz/
- Portál veřejné správy - https://portal.gov.cz/
Jako zásadní problém vnímáme skutečnost, že odkazy na falešné stránky lze v posledních týdnech najít přímo v internetových vyhledávačích, nejen v SMS či e-mailech, které podvodníci posílají,
říká Martin Mesršmíd, ředitel DIA. Hledáme cesty, jak tyto falešné stránky a reklamy na ně co nejrychleji deaktivovat, a pracujeme na tom, aby weby portálu Identity občana i Portál občana byly při vyhledávání na předních místech ve vyhledávači. Rovněž připravujeme urychlení převodu domény portálu Identity občana na gov.cz, kde jsou i ostatní státní portály, a podle které občané zaručeně poznají státní web.
V případě, že budete mít podezření podezření na falešný portál, obraťte se na infolinku 227 023 444 (pracovní dny 7:00–18:00 hod.). DIA stránky prověří a falešné odkazy nahlásí. Pokud budete mít podezření na neobvyklé transakce ve vašem internetovém bankovnictví, ihned kontaktujte svoji banku a zablokujte přístupy.