Hlavní navigace

Pozor na elektronické cigarety, můžou způsobovat rakovinu

Sdílet

Arsen Lazarevič 27. 8. 2013

Řada lidí kvůli údajným zdravotním benefitům, ale i finančním úsporám, přecházela na elektronické cigarety. Podle odborníků je však ve výparech elektronických cigaret značné množství rakovinotvorných molekul. Tato informace se objevila v nejnovějším vydání francouzského časopisu 60 millions de consommateurs, který se zaměřuje na ochranu spotřebitelů.

Elektronické cigarety zdaleka nejsou tak neškodnými pomůckami, jak tvrdí výrobci, a mohou vylučovat potenciálně karcinogenní látky. Není to důvod k jejich zákazu, ale k jejich lepší kontrole, řekl šéfredaktor listu francouzského státního ústavu spotřeby INC Thomas Laurenceau. Důkladnější kontrolu těchto výrobků by také chtěla přední česká odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.

Některé elektronické cigarety mají podle časopisu dokonce vyšší množství jedovatých látek, než u normálních cigaret a to nejspíše z důvodu rychlého ohřevu. U jiných elektronických cigaret se zase objevily nežádoucí kovy a antimon. Pravděpodobně většina náplní elektronických cigaret zdraví neškodí, ale my to nevíme, protože nepodléhají žádné registraci ani regulaci, řekla lékařka ČTK.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).