Hlavní navigace

Pozor na neplatiče ve družstvu, můžou způsobit dluhovou pohromu

Sdílet

Arsen Lazarevič 13. 7. 2015

Družstva můžou mít značné problémy v případě, že mají několik neplatičů. Všichni ostatní pak musejí tyto ztráty uhradit. V současné době se jedná o tisíce dlužníků, jejichž počet neustále přibývá, především v odloučených lokalitách. Na dlužnících tak můžou doplácet sousedé.

Pokud to společenství má dlužnou částku, a hrozilo by jim například odpojení služeb od dodavatelů, tak zbývá nic jiného než prostředky čerpat. Buď z dlouhodobých záloh na opravy, nebo pokud nebudou stačit, tak zvýšením plateb od jednotlivých vlastníků,“ přibližuje řešení předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba pro Český rozhlas

Podle senátorky Jitky Seitlové jsou na vině především špatné zákony: Často, řekněme proti právním předpisům, berou z fondů oprav peníze, které potřebují na uhrazení dluhů neplatičů. Máme ale případy, kdy ani tato částka nestačí a vlastníci bytových jednotek skutečně doplácí na neplatiče, vysvětluje Seitlová.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 7. 2015 14:29

  miki (neregistrovaný) 195.47.13.---

  Tohle je pouze a jen výtvor našich zákonodárců. Pochopím, že je potřeba nějaká ochrana před lichváři apod, kteří zneužijí lidí v nouzi. To, že bydlím a neplatím ale není žádná lichva.
  Vodárna, energetici odpojí rodinný dům a jsou v právu. SVJ na tohle nemá právo, takže to zacálují sousedé.
  No a pak chytrý pan domácí vyhlásí osobní bankrot, kdy věřitelům nemusí tento svůj čin hlásit, ani soudu sdělovat všechny věřitele.
  A legálně mu tak stát protopenou energii a vytočenou vodu odpustí (resp. posvětí to, že jeho sousedé to za něj zaplatili a nemají nárok na vrácení. Pokud každých X-dnů nesondují insolvenční rejstřík, to pak možná uvidí 30%.
  Že insolvence odpustí úroky ok, sankční poplatky ok, ale že umožní okrást věřitele vratkou 30% i z jeho skutečných nákladů (energie,...), to je prostě zlodějina.
  Tento soused pak v klidu jezdí autem na zahraniční dovolenou, pracuje na černo a sousedé ho dotují.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).