Hlavní navigace

Požádejte o snížení ceny havarijního pojištění

Sdílet

Redakce 29. 1. 2008

Většina řidičů či vlastníků motorových vozidel platí na začátku roku svou havarijní pojistku, avšak ne každý ví, že by výši této částky mohl každým rokem snižovat, stejně jako se snižuje hodnota automobilu.

SOS – Sdružení obrany spotřebitelů provedlo v průběhu listopadu 2007 průzkum zaměřený na každoroční automatický přepočet pojistného. V roli spotřebitelů se dotázalo čtrnácti pojišťoven působících na českém trhu, zda poskytují svým klientům možnost snižování ceny za havarijní pojištění. Odpovědělo dvanáct respondentů a z jejich textu bylo patrné, že jsou si „práva na přepočet“ velmi dobře vědomi. Avšak automatickou možnost každoročního přepočtu zahrnulo do pojistné smlouvy v různé podobě pouze pět z dvanácti ústavů. Ostatní nabízeli periodické přehodnocení jen formou osobní schůzky se zaměstnancem pojišťovny na pobočce.

SOS tedy doporučuje, aby se motoristé při výběru pojistitele zaměřili i na možnost rekalkulace pojistného. Zvláště by se na to měli soustředit majitelé zcela nového vozu. Zde může podobná služba ušetřit každý rok i tisíce. Pokud pojistná smlouva klauzuli o automatickém přepočítání pojistného v závislosti na pojistné hodnotě neobsahuje, spotřebitel by se ho měl dožadovat osobně na pobočce. Zákon o pojistné smlouvě, zák. č. 37/2004 Sb., totiž stanoví, že pojistník má právo požadovat na pojistiteli úpravu sumy pojistného, změní-li se pojistná hodnota věci.

Zdroj: Tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).