Hlavní navigace

Povodně 2013: Usnadněte si alespoň jednání s pojišťovnou

Sdílet

Snažit se nyní odhadovat škody po povodních by bylo ještě předčasné. Už teď je ale jisté, že účet bude vysoký a významnou částku z něj zaplatí pojišťovny. Nejčastějším typem pojistných událostí jsou v tuto chvíli podmáčené nebo vytopené sklepy, případně přízemní části domů a přilehlých stavení nebo škody na zahradní architektuře, uvedla Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven. 

Jak by se měli postižení povodněmi chovat, aby jim život nekomplikovalo ještě zdlouhavé jednání s pojišťovnou?

Snažte se zamezit dalšímu vzniku škod a zmapujte ty, které už nastaly. Po návratu domů zkontrolujte statiku, rozvody energií i kanalizaci a zlikvidujte kontaminované potraviny, plodiny a případně uhynulé zvířectvo. (Kafilerní službu nakontaktujete přes obecní úřad. Ta vám vydá potvrzení o převzetí uhynulého zvířete.) Pro jistotu nepijte zatím vodu z místních zdrojů.

Všechny škody zdokumentujte fotoaparátem. Důležité je, abyste tak učinili před tím, než začnete následky povodní likvidovat. V tomto případě platí, čím více tím lépe. Škody hlaste pojišťovně co nejdříve. Mějte připravené číslo své pojistné smlouvy nebo místo něj nadiktujte jméno a rodné číslo. Pojišťovně popište přibližný rozsah poškození, datum, kdy k němu došlo a kontakt, na kterém vás pracovníci pojišťovny zastihnou.

Zkuste sepsat seznam poškozených a zničených věcí, alespoň odhad ceny a rozsah poškození. Pokud máte, přiložte k seznamu účtenky nebo záruční listy. Poškozené věci, u kterých je to možné, ponechte v původním stavu pro prohlídku pracovníkem pojišťovny a to včetně elektrických spotřebičů pro posouzení odbornou opravnou.

Pokud došlo ke ztrátě nebo odplavení platebních karet, zavolejte do své banky a karty zablokujte.

Pokud jste v tísnivé finanční situaci, můžete pojišťovnu požádat o zálohu na pojistné plnění. V případě jejího schválení vám ta bude vyplacena ještě před ukončením likvidace.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).