Hlavní navigace

Povinné ručení zdražuje pomaleji. Vyšší odškodnění to ale změní

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 10. 2015

Povinné ručení v letošním roce zdražuje pomaleji než v tom minulém. Ačkoli pojišťovny do ceny stále promítají své zvýšené náklady za rostoucí náhradu škod, snaží se více segmentovat, aby zvýhodnily méně rizikové řidiče a ty bez nehod.

Meziročně se průměrné pojistné podle České asociace pojišťoven a České kanceláře pojistitelů (ČAP a ČKP) zdražilo o 30 Kč na 2775 Kč. Rychleji než příjmy z pojistného ale podle pojišťoven rostou náklady na plnění poškozeným.

V roce 2014 se ukázalo, že pro pokrytí nákladů spojených s novým občanským zákoníkem by bylo třeba vybrat na pojistném o 1,9 mld. Kč více než v předchozím roce. V letošním roce navíc znovu vzrostly náklady na pojistná plnění, a to o dalších 320 mil. Kč. Na pojistném však pojišťovny letos vyberou pouze o 380 mil. Kč navíc, uvádí zpráva ČAP a ČKP s tím, že celková bilance povinného ručení tak bude pro pojišťovny výrazně nepříznivá (očekává se ekonomická ztráta kolem 10 %) a proto budou dále jeho cenu zvyšovat.

Cena havarijního pojištění se naproti tomu mírně snižuje. Pojišťovny se budou snažit v rámci konkurenčního boje nalákat další klienty, protože tento produkt má sjednáno zatím asi jen čtvrtina vozidel. Průměrná škoda hrazená z havarijního pojištění dosahuje zhruba částky 25 tis. Kč. Průměrné roční pojistné se pohybuje mírně pod hranicí 9000 Kč u novějších vozů a u těch starších pak pod hranicí 5000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).