Hlavní navigace

Potřebujete pračku nebo třeba auto? Koukněte, co prodává stát

Sdílet

Jiří Hovorka 21. 5. 2018

Nepotřebný majetek stát nově prodává přes elektronický aukční systém na webu www.nabidkamajetku.cz. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ho spustil v únoru a dnes o něm informoval na tiskové konferenci.

Do 11. května se uskutečnilo celkem 444 elektronických aukcí, vydraženy byly věci za zhruba 600 000 korun. Do systému se přihlásilo přes pět tisíc lidí.

V první fázi ÚZSVM nabízí movitý majetek, například auta, kola, nádobí, pračky, nářadí, obrazy, sběratelské předměty nebo šperky, do konce roku má být spuštěn i prodej nemovitého majetku Zároveň se počítá s tím, že nepotřebný majetek budou přes tento web prodávat i další státní instituce.

Historicky první státní elektronický systém prodeje majetku jsme připravili vlastními silami bez externích dodavatelů a máme k němu autorská práva. Státu tím šetříme nemalé prostředky, řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Zavedením elektronické aukce chceme zpřístupnit nabídku nepotřebného majetku státu širšímu okruhu zájemců a také tím šetříme jejich čas. Zájemci mohou přihazovat na vybraný majetek například z pohodlí svého domova, stačí mít přístup na internet, dodala Arajmu. 

Elektronické aukce se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je zaregistrovaná v systému. Po přihlášení k aukci a souhlasu s jejími podmínkami může zájemce začít na vybraný předmět přihazovat, a to buď předem stanovený minimální příhoz či vlastní vyšší částku. O každém učiněném příhozu v aukci, do níž je zájemce přihlášen, bude také informován e-mailem.

Aukce končí  v předem určený okamžik, pokud v posledních dvou minutách nedošlo ke zvýšení ceny. Pokud  k navýšení ceny došlo, čas ukončení aukce se vždy posouvá o další dvě minuty. O ukončení aukce a jejím výsledku jsou následně všichni účastníci aukce informováni e-mailem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).