Hlavní navigace

Potraviny jsou o tři procenta levnější než loni

Sdílet

Jiří Hovorka 9. 8. 2011

Index spotřebitelských cen se v červenci oproti minulému měsíci zvýšil o 0,3 procenta. V meziročním porovnání inflace klesla o desetinu procentního bodu na 1,7 procenta. Na tento vývoj cenové hladiny měly největší vliv sezónní změny cen jako je rekreace (+ 3,3 %) a oblečení (léto je tradiční doba výprodejů, cena oblečení tak klesla o 3 %). Samotné dovolené s komplexními službami rostly meziměsíčně o 13,4 %.

Dezinflačně působily ceny potravin, které minulý měsíc klesly o 0,3 procenta. Výrazně zlevnily brambory a sezónní ovoce a zelenina. Oproti stejnému období v minulém roce jsou ceny potravin o 4,4 procenta niž­ší.

Jádrová inflace (bez potravin, pohonných hmot, regulovaných cen a dopadu změn daní) nadále zůstává záporná, což potvrzuje absenci poptávkových inflačních tlaků. Z makroekonomického pohledu je česká ekonomika již déle než dva roky v deflaci. Tato skutečnost dohromady se zhoršujícím se výhledem v eurozóně a nestabilní situací na finančních trzích odsouvá do pozadí jakékoli úvahy o zpřísnění měnové politiky, analyzuje data Českého statistického úřadu David Marek ze společnosti Patria Finance.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).