Hlavní navigace

Postoj Čechů k zajištění na stáří? Pasivita a konzervativnost

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 5. 2012

Jak se zajistit na stáří? V souvislosti s tímto tématem z Čechů číší pasivita a konzervativnost. Uvádí to výzkumná společnost GfK Czech, která se snaží v této oblasti mapovat trendy ve vnímání české populace. 

Téměř polovina Čechů se zatím o zabezpečení na stáří nestará, podle výsledků průzkumu se dá česká populace ale rozdělit zhruba na tři skupiny. V první (asi jedna třetina vzorku) jsou mladí lidé žijící na venkově a v malých městech často s nižším vzděláním, kteří se o toto téma nezajímají, nehledají informace a budou spoléhat na státní penzi. 

Další skupinou (asi polovina) jsou lidé, kteří se o zajištění „spíše“ zajímají a vědí, že je potřeba spoléhat i na vlastní zdroje. Chybí jim ale dostatek informací a spoří si jen malé částky, nejčastěji v rámci penzijního připojištění. Věk zde roli nehraje, vzdělání je většinou střední či vyšší, příjmy průměrné.

Poslední skupinu (asi pětina) tvoří lidé, kteří problematiku zajištění na stáří znají, spoří si a snaží se tyto prostředky zhodnotit i investováním. Bydlí na venkově a v satelitech kolem velkých měst nebo přímo v nich. Většinou podnikají nebo jsou specialisty ve svém oboru.

Ačkoli přístup Čechů je obecně spíše laxní, podle zprávy společnosti GfK je vidět přeci jen rostoucí tendence ke spoření a rostoucí zájem i o penzijní připojištění. Nad případnými investicemi ale převažuje spoření a konzervativní přístup.

V zemích západní Evropy přes spořicí produkty šetří 75 % obyvatel, ve střední Evropě 56 %. Češi svěřují své finance spořicím účtům v 50 % případů. Na druhé místo v Evropě se řadí různé typy životních pojištění, finance do nich ukládají čtyři z deseti Evropanů (v západní Evropě 45 %, ve střední 24 %). Do životního pojištění vkládá své prostředky zhruba 31 % obyvatel České republiky, uvádí zpráva společnosti GfK Czech. 

V mizivém počtu pak Češi investují do akcií a podílových fondů, v obou případech jen 1,5 % respondentů. Portfolio Evropanů se skládá z akcií z 16 % a z akciových fondů ze 13 %, přičemž v USA je tento podíl mnohem vyšší a činí 34 % (resp. 33 %). Pro zajímavost – absolutně nejvíce do akcií a akciových fondů investují Švédové – 43 % do akcií a 45 % do akciových fondů.  
Co se týče oblíbenosti spoření v penzijních fondech, využívá je více než čtvrtina Evropanů (26 %), obligací 12 % a obligačních nebo smíšených fondů 11 %,
srovnává výsledky zpráva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 5. 2012 19:33

    P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Uz zase tyhle kecy ... V techto zemich maji ovsem take nekolikanasobne vyssi platy a mnohy nizsi ceny nez v CR. Takze zde jaksi neni z ceho ukladat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).