Hlavní navigace

Poslanci schválili ochranu zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel je v insolvenci

Sdílet

Lenka Kašparová 7. 5. 2020

Zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatel neplatí, protože je v insolvenci kvůli současným vládním opatřením, mohou žádat o náhradu své mzdy Úřad práce ČR. Poslanci totiž 6. května 2020 schválili opatření, které reaguje na opatření z 24. dubna 2020 (tzv. lex covid justice). To má pomoci zaměstnavatelům, a proto nepřihlíží k věřitelskému insolvenčnímu návrhu podanému od 24. dubna do 31. srpna 2020. Což ale na druhou stranu znemožňuje zaměstnancům žádat o náhradu mzdy, kterou jim jejich zaměstnavatel v platební neschopnosti dluží. O podrobnostech jsme vás informovali v článku Zaměstnanci si nemohou více než 4 měsíce vybojovat dlužné mzdy.

Díky novému opatření ale platí pro zaměstnance stejné podmínky jako před účinností lex covid justice. Zaměstnanci mohou žádat o náhradu mzdy ÚP ČR, a ten pak bude dlužnou částku od zaměstnavatelů vymáhat až 3 měsíce poté, co přestane lex covid justice platit. Opatření ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 5. 2020 8:30

    Victor z Ovieda

    Nebylo by dobré pomoci těm zaměstnavatelům a tím budou ochráněni i ti zaměstnanci?V životě bych neřekl,že toto napíši (pomoc zaměstnavatelům),pro­tože nesnáším podnikatele,ale určitě se do insolvence nedostali schválně,tedy většina.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).